FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  Disa fakte dhe detaje interesante rreth puthjes

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default Disa fakte dhe detaje interesante rreth puthjes

  Mesazh nga Sajmiri prej Tue May 27, 2008 9:48 pm

  Gjithkush duhet tė dijė tė puthė. Por ēėshtja ėshtė: I dini ju vėrtet tė gjitha faktet dhe detajet interesante rreth puthjes? Ėshtė e mirė, apo e keqe mėnyra se si ju kėmbeni puthjen? Ēfarė ndryshimi ka tė puthurit nė kultura dhe popuj tė ndryshėm? Si puthin japonezėt, francezėt dhe tė tjerėt? Ēfarė tė rejash tė tjera mund tė mėsoni? Mė poshtė ju do tė lexoni fakte nga mė tė ēuditshmet pėr puthjen.
  1- Njė akt puthjeje vė nė veprim 29 muskuj tė fytyrės. Me fjalė tė tjera, puthja mund tė pėrdoret si njė ushtrim efektiv pėr parandalimin e rrudhave nė fytyrė.
  2- Tė dashurit kėmbejnė pėshtymėn gjatė puthjes dhe dihet se ajo pėrmban disa lloje substancash, ku nuk mungojnė mikrobet, kripėrat minerale, proteinat dhe tė tjera pėrbėrje. Bazuar nė studimet e fundit, kėmbimi i kėtyre substancave gjatė puthjes mund tė reflektojė nė pėrmirėsimin e imunitetit dhe prodhimin e antitrupave qė e bėjnė mė efikas bashkėveprimin e substancave mbrojtėse tė organizmit kundrejt sėmundjeve tė ndryshme.
  3- Si rregull, 66 pėr qind e njerėzve i mbajnė sytė mbyllur kur puthen. Kurse pjesa tjetėr kėnaqet duke parė se si ndryshon fytyra e partnerit emocionalisht gjatė kėmbimit tė puthjes.
  4- Sipas statistikave amerikane rezulton se ēdo grua amerikane ka puthur mesatarisht 80 burra pėrpara se tė martohet.
  5- Njė puthje e shpejtė romantike mund tė djegė 2-3 kalori, ndėrsa njė puthje franceze (me gojė hapur dhe kontakt tė gjuhės) mund tė djegė mė shumė se 5 kalori.
  6- Ndjeshmėria e buzėve ėshtė 200 herė mė lartė se ndjeshmėria e mollėzave tė gishtėrinjve.
  7- Mendohet se burrat qė i puthin gratė pėr t'i pėrshėndetur para se tė dalin nga shtėpia, kur nisen pėr nė punė ēdo ditė, kanė avantazh nė lidhje me tė tjerėt qė s'e kanė kėtė zakon, ata qė thjesht mbyllin kanatin e derės e dalin. Thuhet se ata qė pėrshėndeten me puthje jetojnė 5 vjet mė shumė mesatarisht. Ndėrsa burrat e tjerė kanė thėnė se janė mė tė prirur pėr aksidente rrugore.
  8- Njė puthje pasionante pėr 90 sekonda ngre tensionin e gjakut dhe shkakton shpeshtimin e rrahjeve tė pulsit. Ajo ngre gjithashtu nivelin e hormoneve nė gjak dhe redukton njė minutė nga jeta e personit.
  9- Puthja franceze ėshtė quajtur "bashkimi i shpirtrave" nė Francė. Nuk janė vetėm buzėt qė kryejnė kėtė puthje, por ėshtė gjuha shumė aktive. Njė puthje pasionante franceze ėshtė edhe ajo kur ndėrveprojnė vetėm gjuhėt.
  10- Nė ndryshim nga ajo qė besohet nė pėrgjithėsi pėr puthjen e eskimezėve, ata nuk bashkojnė thjesht majat e hundėve, pėr tė krijuar puthjen specifike tė tyre, qė bota njeh. Ata i hapin pak buzėt pėrpara se tė bashkojnė majat e hundėve. Dhe nė kėtė moment tė shkurtėr mbushen me frymė. Gjatė momentit kur bashkojnė majat e hundėve (qė ėshtė nė fakt puthja e tyre), ata lėshojnė ajrin qė sapo thithėn, nė drejtim tė njėri-tjetrit. Dhe arrihet kėshtu njė shkėmbim i frymės, qė vijon edhe gjatė kohės kur hundėt tyre prekin faqet e njėri-tjetrit, pasi janė nė pėrfundim tė puthjes eskimeze. Njė puthje eskimeze zgjat njė deri nė dy minuta.
  11- Puthja nė publik ėshtė zakonisht e papėlqyeshme nė Japoni, nė Tajvan, nė Kinė dhe nė Kore. Njė puthje tipike japoneze nuk mund tė jepet nė publik. Pėrkundrazi puthja faqe tė tjerėve konsiderohet si akt i njerėzve me moral tė humbur dhe nuk miratohet, ajo quhet njė zakon i shthurur i perėndimorėve. Ndėrsa pėr adoleshentėt e ish Bashkimit Sovjetik nė fillim tė viteve '70, puthja nė publik ishte njė gjė e zakonshme dhe nėnkuptonte takimin e parė, domethėnė ata adoleshentė qė putheshin kėsisoj, sapo kishin vendosur njė lidhje. Ndėrsa japonezėt e sotėm, edhe kur japim njė puthje tė shpejtė nė publik, kujdesen tė mbajnė njė distancė tė qartė dhe nuk puthen nė buzė pėr mė shumė se njė sekondė.
  12- Trupat e personave tė angazhuar nė puthje prodhojnė njė substancė 200 herė mė tė fortė se morfina, nė kuptimin e efektit narkotik. Kjo ėshtė arsyeja pse kur partnerėt puthen, ata ndiejnė njė lloj euforie dhe lumturie tė thellė, ndėrsa janė duke bėrė kėtė gjė.
  13- Tė puthurit mund t'i ndihmojė femrat tė qetėsohen dhe ul me lehtėsi efektin e stresit tek ato.
  14- Mesatarisht njė njeri harxhon duke u puthur 20,16 minuta, ose thėnė ndryshe dy javė tė jetės sė tij.
  15- Puthja qė zgjat njė minutė mund tė heqė nga trupi juaj 26 kalori.
  16- Mesatarisht ēdo person nė botė ėshtė puthur nė mėnyrė romantike tė paktėn njė herė pa i mbushur ende 14 vjeē.

  Pjesėt e harruara tė trupit

  Janė disa pjesė tė trupit fatlume: puthen shpesh dhe zhvillojnė shumė shpejt sensibilitetin dhe kėnaqėsitė e kėtyre pjesėve. Por janė disa pjesė tė tjera tė trupit qė quhen pjesė tė harruara qė shpesh lihen pas dore, kalon shumė afėr por asnjėherė nuk ndalemi asnjėherė por ėshtė njė mėkat sepse mund tė zbulohen kėnaqėsi tė reja, duke provokuar kėnaqėsi tė papritura. Duke kaluar puthjet nė faqe midis miqve dhe puthjet nė buzė midis dy tė dashuruarve, fytyra shpesh lihet pas dore. Fytyra ėshtė njė zonė shumė sensibile dhe komunikative. Tek pjesa e syve aty ku lėkura ėshtė e hollė dhe delikate ėshtė njė zonė sensibėl e pėrkėdheljeve, ashtu si rrėnja e flokėve dhe veshėt. Fytyra ėshtė si njė univers pėr t'u zbuluar, dhe fjalėt e dashurisė janė tė qarta dhe tė kuptueshme dhe kjo bėn tė shtosh dėshirėn, tamam si shikimet qė shoqėrojnė puthjet.

  Roli i syve gjatė puthjes

  Duhet tė bėhesh njė puthės profesionist qė ajo tė mos ndihet e pasigurt tė puthjet qė jep. A do tė vazhdosh tė jesh nė shkallėn fillestarė apo do tė bėsh ai qė ajo dėshiron? Asnjėherė mos harroni qė puthja ka rolin kryesor nė njė marrėdhėnie sentimentale. Nėse i dashuri ose e dashura juaj nė momentin qė puth thotė 'Tė dua", kjo nuk do tė thotė aspak se ai ose ajo di tė puthė si njė profesionist. Nė fund tė fundit, gjithēka nė kėtė proces, realizohet vetėm nė sajė tė lėvizjes sė buzėve dhe jo tė fjalėve. Roli i syve ėshtė mjaft i rėndėsishėm kur puth dikė. Duhet ti mbash mbyllur sytė apo duhet ta shohėsh nė sy, kjo ėshtė njė dilemė e madhe. Jepi fillimisht njė puthje tė vogėl njeriut tė zemrės duke e vėshtruar thellė nė sy dhe mė pas harro vėshtrimin duke u fiksuar tek buzėt dhe efekti do tė jetė marramendės.

  Puthja, miratimi i marrėdhėnies

  Kur nis njė lidhje miratimi i saj bėhet me anė tė puthjes. Ėshtė puthja ajo e cila bėn qė mes dy partnerėve tė shtohen ritmet e rrahjes sė zemrės sė tyre dhe ėshtė po puthja, por nė kėtė rast njė puthje mė eksituese e cila shėrben si njė ogur i mbarė pėr tė nisur kryerjen e marrėdhėnies seksuale. Megjithatė studiuesit kanė vėrtetuar se puthja merr vlerėsime tė ndryshme nga njerėz tė ndryshme, ku mė mospėrfillėsit duket tė jenė meshkujt. Ndoshta gjėja mė e vėshtirė qė mund t'i kėrkohet njė mashkulli ėshtė tė zgjasė puthjet mė shumė se sa duhet. Ajo ēfarė i bezdis ata mė shumė ėshtė fakti qė femrat e teprojnė me puthjet dhe ligėshtohen gjatė aktit seksual. Seksualisht, meshkujt e vlerėsojnė pak puthjen dhe harrojnė se goja mund tė jetė shumė tėrheqėse dhe mund tė pėrdoret pėr njė mori arsyesh.

   Ora ėshtė Wed Aug 22, 2018 2:14 am