FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  Topalli: Duhen viza “Shengen”, jo standarde tė dyfishta

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default Topalli: Duhen viza “Shengen”, jo standarde tė dyfishta

  Mesazh nga Sajmiri prej Tue May 27, 2008 10:01 pm

  Kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli, ka kėrkuar dje nga Bashkimi Evropian qė tė jetė mė fleksibėl nė dhėnien e vizave pėr vendet e Ballkanit. Nė fjalėn e mbajtur dje para europarlamentarėve nė lidhje me zhvillminin e Ballkanit Perėndimor, ka kėrkuar qė pėr kėto vende BE tė mos ketė standarde tė dyfishta. Nė fjalėn e saj kryeparlamentarja u ndal dhe nė arritjet dhe reformat qė ka pėrmbushur Shqipėria, duke nėnkuptuar dhe standarde qė ka plotėsuar pėr liberalizimin e vizave. Ndėrsa ka shtuar se, BE duhet tė ketė projekte afatgjata pėr Ballkanin.
  Vizat
  Ka qenė mė e qartė se kurrė kryeparlamentarja Topalli nė Bruksel nė lidhje me kėrkesėn e Shqipėrisė pėr liberalizimin e vizave. Nė fjalėn e mbajtur para eurodeputetėve, Topalli ka theksuar se liberalizmit i vizave do tė mundėsonte zhvillimin e kėtij rajoni. “Ne jemi tė ndėrgjegjėsuar pėr plotėsimin e angazhimeve tona, por nė kėtė fushė nuk mendoj se ėshtė e drejtė pėrdorimi i standardeve tė ndryshme pėr vende tė ndryshme sa i takon regjimit tė vizave. Unė shpresoj se BE-ja do tė jetė mė elastike me Shqipėrinė nė lidhje me kėtė ēėshtje”, tha Topalli. Nė kėtė mėnyrė, kryeparlamentarja ka kėrkuar mė shumė angazhim tė faktorit ndėrkombėtar pėr zhvillimin e rajonit. “Unė shpresoj se ju do ta merrni nė konsideratė njė gjė tė tillė. Njė tjetėr ēėshtje, ku unė dua tė ndalem, janė projektet e rėndėsishme tė infrastrukturės pėr Ballkanin Perėndimor. Ne na mungojnė kėto projekte, por nė rrugėn tonė ne kemi nevojė pėr to”, tha ajo.
  Reformat
  Kryetarja e Parlamentit, Topalli, ka bėrė njė ekspoze tė gjithė arritjeve tė Shqipėrisė nė vitet e fundit. “Shqipėria ka nėnshkruar Marrėveshjen e Stabilizim-Asociimit nė qershor tė vitit 2006. Deri tani atė e kanė ratifikuar 22 parlamente kombėtare tė vendeve anėtare tė BE-sė. Ne presim me optimizėm qė nė fund tė muajit tetor tė kėtij viti tė gjithė parlamentet kombėtare tė vendeve anėtare tė BE-sė ta kenė ratifikuar MSA-nė. Shqipėria ka hapur negociatat pėr liberalizimin e plotė tė vizave. Muri i “Shengen”-it ėshtė njė problem serioz pėr qytetarėt shqiptarė, sėrish tė izoluar dhe nė pamundėsi pėr tė lėvizur tė lirė”, tha ajo.

   Ora ėshtė Mon Oct 15, 2018 8:03 pm