FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  Ruli: Nė mes 2009-ės nuk do tė ketė me probleme me energjinė

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default Ruli: Nė mes 2009-ės nuk do tė ketė me probleme me energjinė

  Mesazh nga Sajmiri prej Tue May 27, 2008 10:05 pm

  Nė mes tė vitit 2009, vendi nuk do tė ketė probleme me furnizimin me energji elektrike pėr tė gjithė konsumatorėt qė e paguajnė atė’, ėshtė shprehur pėr mediat Ministri i Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės, Genc Ruli.

  Sipas tij, gjithēka garantohet nga projektet e nisura tashmė pėr rritjen e kapaciteteve prodhuese nė vend, sikurse janė TEC-i i ri nė Vlorė, linja 400 kV Elbasan-Podgoricė, e cila pėrfundon nė mes tė vitit 2009, prodhuesit e lėvizshėm tė emergjencės, me fuqi deri nė 200 MW, etj.

  Por, nė kėtė drejtim do tė shėrbejė edhe rrjeti i HEC-eve tė vegjėl, ndėrtimi i tė cilėve ka nisur gjatė vitit 2007 dhe do tė vijojnė sipas kėrkesave nga privatėt dhe marrėveshjeve konēensionare, qė do tė lidhen me METE-n.

  Por, ministri i METE-s Ruli ėshtė shprehur i prerė lidhur me konsumatorėt, tė cilėt nuk e paguajnė energjinė elektrike tė konsumuar. "Dritat do tė mungojė pėr tė gjithė ata qė nuk do ta paguajnė", ėshtė shprehur Ruli.

   Ora ėshtė Mon Oct 15, 2018 8:50 pm