FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  Google zhytet nė oqean

  Share
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default Google zhytet nė oqean

  Mesazh nga Sajmiri prej Tue May 27, 2008 10:18 pm

  Pėrveē hartave tridimensionale tė Tokės dhe Qiellit, vjen edhe Google Ocean. Grupi kėshillimor me ekspertė tė oqeanografisė formuar pėr kėtė rast u mblodh nė selinė Googleplex. Aplikacioni mendohet tė quhet Google Ocean, gjithsesi jo definitivisht. Ai do tė jetė nė gjendje tė shfaqė topografinė nėnujore, tė quajtur batimetri, tė kėrkojė vendodhje tė veēanta dhe tė lundrojė nė mjedisin dixhital pėrmes zmadhimit dhe zvogėlimit.

  Pėr momentin pėrfaqėsuesi e Google-it nuk kanė bėrė asgjė publike, por oqeanografėt thonė se ky produkt do tė jetė jashtėzakonisht i dobishėm. Sipas tyre, ai do tė ketė njė shtresė bazė qė tregon thellėsinė e shtratit oqeanik, e cila do tė shėrbejė si themel pėr tė dhėnat shtesė. Google ka ndėrmend qė disa zona tė hartės t’i mbushė me imazhe me rezolucion tė lartė pėr tė shfaqur sa mė shumė detaje. Nė shtresat mė tė larta do tė shfaqen tė dhėna tė tjera qė pėrshkruajnė fenomene tė tilla si moti, rrymat detare, temperatura, anijet e mbytura, barrierat koralore dhe kolonitė e algave. Aplikacioni do t’i marrė tė dhėnat nga bazat e tė dhėnave tė lidhura nė Internet dhe pėrdoruesi s’do tė ketė dijeni se me cilėn bazė tė dhėnash do tė lidhet dhe si.

  Pa dyshim qė Google Ocean do tė jetė realizimi i njė ėndrre pėr oqeanografėt amatorė, pėr entuziastėt e marinės dhe pėr kėdo tjetėr qė e ka fiksim librin apo filmin “20 mijė lega nėn det”.

   Ora ėshtė Thu Mar 21, 2019 8:32 am