FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  Shtatzėnat nuk duhet t’i pėrdorin celularėt

  Share
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default Shtatzėnat nuk duhet t’i pėrdorin celularėt

  Mesazh nga Sajmiri prej Tue May 27, 2008 10:23 pm

  Edhe pse vazhdimisht paraqiten studime kundėrthėnėse nė lidhje me pėrdorimin e telefonave celularė, ende nuk ėshtė e qartė nėse vėrtet pėrdorimi i celularėve mund tė jetė shkaktar i sėmundjes Alzheimer ose mund tė sjellė sterilitetin te meshkujt, ose sipas studimeve tė tjera radio-valėt nuk kanė asnjė ndikim negativ nė shėndetin e njeriut...


  Sipas njė studimi mė tė ri tė realizuar nga UCLA (Universitet e Kalifornisė nė L.A.) dhe nga Universiteti Aarhus i Danimarkės, ekspertėt kanė ardhur nė pėrfundim se pėrdorimi i telefonave celularė gjatė shtatzėnisė, edhe atė vetėm dy ose tri herė nė ditė, mund tė shkaktojė probleme tė mėvonshme nė sjelljen e fėmijės, hiperaktivitet dhe ērregullime tė ngjashme.

  Shkencėtarėt nga tė dy Universitetet tė cilėt kanė marrė pjesė nė kėtė studim kanė qenė tė befasuar nga rezultate e fituara, mirėpo kanė pohuar se nevojiten studime shtesė pėr t’i vėrtetuar kėto rezultate.

   Ora ėshtė Tue Mar 19, 2019 12:35 am