FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  Duhani, bėhet shkak pėr vdekjen e 1 miliard njerėzve deri nė vitin 2100

  Share
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default Duhani, bėhet shkak pėr vdekjen e 1 miliard njerėzve deri nė vitin 2100

  Mesazh nga Sajmiri prej Tue May 27, 2008 10:27 pm

  Gjatė shekullit tė 20-tė imagjinohet tė kenė vdekur nga sėmundjet qė shkaktohen nga duhani rreth 100 milion njerėz. Sipas njė raporti tė bėrė nga WHO (Organizata e Shėndetit Botėror) nė shekullin e 21-tė do tė gjejnė vdekjen nga sėmundjet qė shkakton duhani rreth 1 miliard njerėz.Kjo ndodh pasi Shtetet e Botės nuk marrin masat e nevojshme pėr parandalimin e cigares.
  Shtetet ēdo vit marrin taksa nga cigarja mbi 200 miliard dollar,por mesa duket kjo shumė nuk ėshtė e mjaftueshme pėr parandalimin e cigares. WHO (Organizata e Shėndetit Botėror) nė raportin e saj pėr shtet e botės nėnvizon 6 pika tė rėndėsishme.

  1 - Rrritja e ēmimeve dhe taksave tė cigares,
  2 - Ndalimin e reklamave,promocioneve dhe sponsorizimeve,
  3 - Mbrojtja nga duhani e personave qė nuk e pėrdorin nga ata qė e pėrdorin duhanin
  4 – Paralajmėrimi i njerėzve ndaj rreziqeve tė duhanit,
  5 – Duke ju ofruar ndihmė personave qė kėrkojnė tė braktisin cigaren,
  6 – Ndjekja e rregulltė e pėrdorimit tė cigares gjatė rritjes dhe pakėsimit tė saj.

  Nė ditėt tona vdekja e rreth 5.4 milyon njerėzve nė vit nga kanceri mushkrive,sėmundjet e zemrės dhe shumė shqetėsime tė ndryshme vijnė si pasojė e pėrdorimit tė cigares. Nė qoftė se nuk do tė merret nėn kontroll pėrdorimi i duhanit,kjo shifėr nė vitin 2030 mendohet tė arrijė 8 miljon tė vdekur nė vit.

  Sipas raportit tė bėrė nga WHO (Organizata e Shėndetit Botėror),edhe Shqipėria ka arritur shifra tė larta tė duhanpirėsve.

   Ora ėshtė Tue Mar 19, 2019 12:36 am