FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  Studim, stresi gjatė shtatzėnisė rrezikon shėndetin e fėmijėve

  Share
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default Studim, stresi gjatė shtatzėnisė rrezikon shėndetin e fėmijėve

  Mesazh nga Sajmiri prej Tue May 27, 2008 10:30 pm

  Femrat qė gjatė shtatzėnisė vuajnė nga stresi pėr shkak tė ēėshtjes sė parave apo problemeve tė tjera, mund tė lindin fėmijė tė cilėt rrezikojnė tė vuajnė nga alergjitė ose nga astma. Ky ėshtė pėrfundimi i njė studimi tė zhvilluar nga disa shkencėtarė amerikanė.

  Rezultatet qė u paraqitėn nė njė konferencė mjekėsore nė Toronto, tregojnė sesi stresi, qė mund tė kalojė njė nėnė e ardhshme gjatė shtatzėnisė, mund tė ketė pasoja tė rėnda tek fėmija i saj.

  "Studimi ynė i bashkėngjitet njė numri gjithmonė nė rritje kėrkimesh shkencore qė tregojnė se stresi qė mund tė kalojė njė nėnė, qė mund tė vijė si pasojė e problemeve ekonomike apo ndonjė problemi tjetėr, lidhet me ndryshimet nė zhvillimin e sistemit imunitar tek fėmijėt edhe gjatė shtatzėnisė", thuhej nė njė deklaratė tė profesoreshės Rosalind Wright tė Universitetit tė Harvardit nė Boston.

  Wright dhe kolegėt e saj kanė zbuluar se nėnat, tė cilat kalojnė njė shtatėzėni tė qetė kanė mė shumė mundėsi tė lindin fėmijė me nivel mė tė lartė imunoglobuline E o IgE - komponent i sistemit imunitar - edhe pse gjatė shtatėzėnisė mund tė pėrballen me substancat qė mund tė shkaktojnė lloje tė ndryshme alergjie.

   Ora ėshtė Tue Mar 19, 2019 12:36 am