FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  Murinjo: Mezi pres qė tė nis punėn te Interi

  Share
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default Murinjo: Mezi pres qė tė nis punėn te Interi

  Mesazh nga Sajmiri prej Thu May 29, 2008 9:55 pm

  Ikėn Manēini, vjen Murinjo! Mbyllet njė cikėl, pėr t’u hapur njė tjetėr. Njė ndryshim i cili ende nuk dihet nėse do tė sjellė frytet e tij, ose do tė dėshtojė... Megjithatė, trajneri portugez ėshtė i lumtur pėr kėtė aventurė qė e pret nė Milano. “Mezi pres qė tė nis punėn nė pankinėn e Interit”. Hozeja e ėndėrronte prej tetė muajsh kėtė moment, qė kur Roman Abramoviē i komunikoi se kishte vendosur ta shkarkonte. Kanė qenė muajt tė vėshtirė pėr kampionin e Europės me klubin e Portos: jo nė anėn financiare, sepse tė kesh tė bėsh me njė padron si majnati rus ėshtė njė fat (Ferrari qė “bosi” i bluve i ka dhuruar ishte thjesht njė xhest pėr t’i kujtuar respektin dhe vlerėsimin). Por, ishte njė periudhė delikate sepse Murinjo, “tė veēantit”, ashtu si e thėrrasin nė Angli, qėndronte larg fushės sė blertė. Gjatė kėsaj kohe, Hozeja ėshtė marrė me studimin e sistemeve tė reja nė stėrvitje dhe tė skemave qė do tė “revolucionizojnė” futbollin, tė gjitha kėto tė dhėna tė mbledhura nė arshiva tė cilat miku i tij i ka punuar me kujdes nė kompjuter. Dhe, dita e madhe mbėrriti nė Paris, me ftesėn e Moratit: Murinjo u prit nga presidenti zikaltėr nė njė hotel dhe tė dy biseduan, duke rėnė dakord pėr gjithēka. Pikėrisht nė Francė u hodhėn bazat e njė skuadre qė do tė vinte, pėr tė ardhmen. “Dita e parė e stėrvitjes do tė jetė shumė e bukur: duke punuar dhe luajtur taktikisht, me shumė mė pak palestėr, mė pak vrap, mė pak ngjitje nė kodėr apo mal. Dua tė ndryshoj metodėn tradicionale tė pėrgatitjes”, nė kėtė mėnyrė i ėshtė shprehur shokėve tė tij portugezi, i cili ka refuzuar ofertėn e kombėtares sė Anglisė, Portugalisė dhe i ka hyrė leksionve tė italishtes, sepse Seria A ishte ajo qė e joshte, edhe pėrpara Spanjės. Kontrata e tij do tė jetė trevjeēare me opsion pėr vitin e katėrt, ku Hozeja do tė pėrfitojė 9 mln euro nė sezon. Firma mund tė vijė nė fundjavė. Pėr sa i pėrket stafit, Murinjo do tė marrė me vete nė Milano tė njėjtėt persona: Rui Farias, si pėrgatitės atletik, Silvino pėr poriterėt, Andrei Vilas Boas, ndihmėsi i tij.

   Ora ėshtė Wed Mar 20, 2019 10:07 am