FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  Infeksionet qė merr veshi nga pishinat dhe deti

  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default Infeksionet qė merr veshi nga pishinat dhe deti

  Mesazh nga Sajmiri prej Thu Jun 19, 2008 8:05 pm

  Specialistėt tregojnė se nga infeksionet e veshit nė stinėn e verės rrezikohen tė gjithė grupmoshat. Kėto infeksione janė tė pranishme jo vetėm tek tė vegjlit por edhe tek tė rriturit. Sipas mjekėve, kjo vjen si pasojė e pakujdesive, nė rastet kur diēka edhe sado e vogėl qoftė lė pasoja nė shėndetin tuaj. Shkak pėr shfaqjen e infeksionit tė veshit ėshtė edhe larja nė ujin e papastėr nė det apo edhe nė pishina. Edhe pse nė fillim mund tė vihen re komplikacione tė lehta, mos trajtimi i tyre mund tė bėhet shkak i infeksioneve tė tjera qė mund tė kalojnė nga veshi nė organe tė tjera. Prandaj, efektet e kėtij infeksioni nė shėndet mund tė jenė tepėr tė rėnda. Njė nga kėto infeksione ėshtė krijimi i mykut nė vesh, si njė pezmatim i kėtij organi. Pjesa mė e madhe e kėtyre komplikacioneve, shfaqen si pasojė e mbledhjes sė mikrobeve tė ndryshme nė zona tė caktuara tė kanalit tė veshit nė pjesėn e jashtme. Tė gjitha kėto shkaktohen nga lagėshtia e tepėrt, e pasur me mikrobe qė hyjnė nė vesh. Shqetėsuese gjendja mbetet sidomos pėr ata persona tė cilėt frekuentojnė pishinat, ku kėto tė fundit janė dhe mė tė rrezikshme nė kėtė drejtim.
  Simptomat
  Shfaqja e mykut nė vesh mund tė kapet shumė lehtė qė nė fazat e saj fillestare, sepse shfaqet qė nė fillim me simptoma tė dukshme. Nė kėto kushte janė shumė tė pakta rastet kur mund tė jetė krijuar myku nė kanalin e veshit dhe tė mos kuptohet shpejt nga pacienti. Kjo, pasi mbledhja e infeksionit nė zona tė caktuara, duke bllokuar kanalin e veshit bėn qė tė shfaqen menjėherė dhimbje tė forta tė veshit. Dhimbje tė cilat vijnė duke u shtuar gradualisht dhe nėse lihen pa trajtuar, atėherė mund tė kalojnė dhe nė infeksione tė formės sė rėndė, tė cilat duan njė kujdes shumė tė veēantė trajtimi. Pacienti ndjen njė zhurmė si gumėzhitje e cila shtohet gjithnjė e mė tepėr. Po ashtu fillon edhe kruarja e veshit, si dhe shtimi i sekrecioneve tė lėngėta qė mbajnė erė tė keqe dhe tė rėndė.
  Trajtimi
  Trajtimi i sėmundjes bėhet nė forma tė ndryshme nė varėsi tė ecurisė sė saj dhe nė bazė tė veēorive individuale tė ēdo pacienti. Mjeku specialist, pas kontrollit tė imtėsishėm qė bėn ndaj simptomave tė shfaqura, pėrcakton dhe diagnozėn trajtuese tė kėsaj sėmundjeje. Kėshtu, trajtimi fillimisht mund tė konsistojė nė pastrimin apo bėrjen lavazh tė kanalit tė veshit dhe kjo ndihmon nė heqjen dhe shpėrndarjen e grumbullit tė infeksionit tė mbledhur nė zona tė caktuara. Si dhe nėpėrmjet njė fitili, deri nė mesin e veshit, arrihet qė tė shpėrndahet i gjithė pezmatimi i mbledhur. Njėkohėsisht bėhet dhe trajtimi mjekėsor nė tė cilin hidhen antibiotikėt nė vesh pėr tė trajtuar dhe kuruar zonėn nė tė cilėn mė parė ishte mbledhur pezmatimi dhe qė kishin ēuar nė ėnjtjen e veshit. Dhėnia e ilaēeve ėshtė e ndryshme pėr pacientė tė ndryshėm nė varėsi tė sėmundjes. Ndėrkohė qė kur ato nuk japin efekt nė pėrmirėsimin e gjendjes, atėherė kėrkohet ndėrhyrja kirurgjikale. Ėshtė e rėndėsishme qė tė shmanget marrja e ilaēeve qetėsuese vetė nė farmaci, pa rekomandim, sepse ato nuk ndikojnė nė pėrmirėsimin e situatės, vetėm sa mund ta rėndojnė dhe mė shumė.
  Mė tė rrezikuarit
  Qė tė gjitha moshat preken nga otitet mykotike, myku i veshit. Mjafton qė tė ekspozohet veshi ndaj faktorėve shkaktues dhe askush nuk mund tė shpėtojė nga krijimi i mykut nė kėtė pjesė tė veshit. Por, ajo qė ėshtė mė problematike nė kėtė rast mbetet gjendja te fėmijėt tė cilėt janė dhe mė delikatė. Kėta tė fundit, pėr shkak tė imunitetit tė dobėt trupor, e kanė shumė tė vėshtirė qė tė pėrballojnė simptomat dhe efektet negative qė mund tė lėrė kjo sėmundje. Pothuajse tė njėjtėn gjė mund tė them dhe pėr personat e moshės tė tretė tė cilėt mund tė vuajnė njėlloj nga kėto simptoma, ndaj ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė bėhet kujdes nga faktorėt shkaktues. Eliminimi i faktorėve shkaktues ėshtė dhe njė ndėr kurat mė tė mira qė duhet pėr trajtimin e mykut tė krijuar nė vesh.
  Lagėshtia
  Dhimbjet e veshit nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve vijnė si pasojė e pezmatimit tė kanalit tė jashtėm tė veshit, qė nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve shkaktohen nga lagėshtia. Krijimi i lagėshtisė sė tepėrt nė vesh mund tė bėhet shkak pėr dėmtimin e pjesėve tė kėtij organi dhe kryesisht ato tė shtresave tė mesme. Ndėrkohė qė kjo lagėshti e mbledhur nė zonėn qė njihet ndryshe si kanali i mesėm i veshit, mund tė kalojė nė njė infeksion tė njė forme mė tė rėndė dhe pėr pasojė tė arrijė deri nė atė pikė sa tė dėmtojė aftėsinė e dėgjimit. Ndėrsa bėrja e vizitave te mjeku pėrkatės sa mė shpejt qė tė jetė e mundur, mund tė ndihmojė nė eliminimin dhe nė trajtimin e infeksioneve pa kaluar nė njė gjendje mė tė rėnduar. Krijimi i kėtyre infeksioneve vjen si pasojė e kombinimi tė disa faktorėve, qoftė atmosferikė.
  Rreziku
  Myku nė vesh ėshtė njė rrezik pėr shfaqjen e infeksioneve, pasi ndikon dhe nė organet e tjera tė trupit. Kėshtu infeksioni mykotik mund tė kalojė dhe nė pjesėt e brendshme tė veshit, duke e thelluar dhe mė shumė shfaqjen e infeksionit dhe si e tillė do tė shfaqen komplikacione tė tjera qė lidhen me receptorėt e nervorė si dhe me bllokim tė kanalit tė hundėve apo dhimbje koke. Ndėrkohė qė ato shoqėrohen dhe me rritjen e temperaturės dhe ėnjtjen e veshit dhe krijimin e njė pezmatimi tė rėndė. Kalimi i infeksionit mund tė bėhet dhe nė pjesė tė tjera tė organizmit, pasi njė temperaturė e lartė shfaq probleme tė shumta. Eliminimi i faktorėve shkaktues mund tė ndikojė dhe nė shmangien e pasojave tė rėnda qė lė infeksioni i mbledhur nė kanalin e veshit.
  Komplikacionet
  Ashtu si pėr ēdo sėmundje tjetėr, nėse nuk merret nė kohė trajtimi, komplikacionet qė shfaqen mė pas janė tė shumta. Nė rastin konkret mund tė kalohet nė probleme mė tė rėnda si pėr organizmin, ashtu dhe veēanėrisht pėr vetė organin e dėgjimit. Anashkalimi i saj bėn qė sėmundja tė transmetohet edhe mė thellė nė brendėsi tė veshit duke dėmtuar dhe shtresat e brendshme tė veshit. Njėkohėsisht, pacienti nė kėtė rast mund tė ndiejė lodhje tė shumta dhe e ka shumė tė vėshtirė qė tė ambientohet me zhurmat e ambientit. Ndėrkohė qė ėshtė e rėndėsishme qė tė trajtohet sa mė shpejt qė tė jetė e mundur qė tė mos kalojė qelbėzimi apo krijimi i pezmatimit mė tė rėndė dhe nė pjesėn e brendshme tė veshit tė cilat janė tė lidhura me hundėn dhe mund tė kalojnė deri nė organet e tjera tė trupit, deri nė dėmtimin e receptorėve nervorė.

  Simptomat e mykut nė vesh
  Ėnjtje e veshit
  Pezmatim i kanalit
  Dhimbje e fortė
  Vėshtirėsi nė tė dėgjuar
  Dhimbje koke
  Temperaturė e lartė
  Sekrecione

   Ora ėshtė Sun Apr 21, 2019 5:10 pm