FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  TURQIA E FATIH TERIM KALON NE GJUSMEFINALE

  Share
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default TURQIA E FATIH TERIM KALON NE GJUSMEFINALE

  Mesazh nga Sajmiri prej Sat Jun 21, 2008 8:13 pm

  Turqia ėshtė gjysmėfinalistja e dytė e EURO 2008. Turqit e drejtuar nga Fatih Terim kanė eliminuar dje Kroacinė. Nuk mjaftuan 90 minuta lojė ku qė tė dyja skuadrat mė shumė se pėr sulmin menduan qė tė mos pėsonin gola. Si nė pjesėn e parė dhe tė dytė u pa thjesht njė avantazh i lehtė i kroatėve nė zotėrimin e topit por asgjė mė shumė. Mė pas nė pjesėt shtesė u duke mė shumė Turqi nė fushėn e lojės, skuadėr e cila rrezikoi dy herė seriozisht portėn e gardianit, Stipe Pletikosa. Por e pabesueshmja ka ndodhur pikėrisht nė Vjenė. Teksa Klasniē shėnonte nė minutėn e fundit pėr kroatėt duke i ēuar pothuajse nė gjysmėfinale, Semih Senturk ka bėrė mrekullinė ku nė sekondat e fundit shtesė ka barazuar gjithēka. Gjithsesi qė tė dyja skuadrat iu drejtuan pikės sė bardhė tė 11-metėrshave pėr herė tė parė nė kėtė Kampionat Evropian. Duke iu referuar rregullores sė re tė UEFA-s edhe nė ndeshjet nė grupe mund tė kishim penallti nė rast se dy skuadra pėrfundonin nė barazim gjithēka pas tri ndeshjesh nė grup. Nga pika e bardhė e penalltisė turqit u treguan mė tė kujdesshėm pėrkundrejt kroatėve gabuan me Modriē, Petric dhe Rakitiē.

  Kroaci-Turqi 1-1 (1-3 me pen)

  Shėnues: 119' Klasniē, 121' Senturk
  Penalltitė
  Kroacia: Modric, jashtė; Srna, gol; Rakitic, jashtė; Petric, pret Rustu;
  Turqia: Arda Turan, gol; Senturk, gol; Altintop, gol;
  Statistika
  9 Goditje portė 3
  11 Goditje jashtė 6
  51 % Mbajtje topi 49 %
  7 Goditje kėndi 4
  5 Jashtėloje 1
  23 Faulla 20
  0 K. tė verdhė 4
  Gjyqtar: Roberto Rosetti (ITA)
  Kroacia (4-4-1-1): Pletikosa, Corluka, R.Kovac, Simunic, Pranjic, Srna, Modric, N.Kovac, Rakitic, Kranjcar (65' Petric), Olic (97' Klasnic)
  Trajner: Slaven Bilic
  Turqia (4-4-2): Rustu, Sarioglu, E.Asik, Zan, Balta, Altintop, Topal (76' Senturk), Arda Turan, Tuncay, Kazim Kazim (61' Boral), Nihat
  Trajner: Fatih Terim

   Ora ėshtė Wed Mar 20, 2019 10:53 am