FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  VIENE, E SHUMEPRITURA FINALE

  Share
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default VIENE, E SHUMEPRITURA FINALE

  Mesazh nga Sajmiri prej Sun Jun 29, 2008 7:05 pm

  Gjermania ėshtė njė nga fituesit mė tė mėdhenj tė futbollit, ndėrsa Spanja njė nga ekipet qė ka arritur mė pak suksese, pėr tė mos thėnė vetėm njė Europian. Tė dy ekipet do tė pėrballen nė finale, por fakti qė befason mė shumė ėshtė se “demat” janė favoritė pėr tė ngritur trofeun. Por pjesa e mė e madhe e spanjollėve nuk duan ta pranojnė se janė mė tė favorizuar. Ata janė tė shqetėsuar nga kundėrshtari i tyre, i cili ka fituar tre herė Kupėn e Botės dhe tre herė Europianin. Krahas kėsaj, Spanja ka qėnė ekipi qė ka patur njė paraqitje mė tė mirė nė ecurinė e saj, duke mundur Italinė, nė ēerekfinale, dhe Rusinė, nė gjymėfinale. Tani vjen Gjermania. Spanja ka fituar vetėm njė kompeticion tė rėndėsishėm, europianin e 1964, edhe pse na kampionat ka ekipe shumė tė rėndėsishme si Reali i Madridit dhe Barcelona. Ēdo herė qė ata kanė shkuar nė Kupėn e Botės ose Europian, ata nuk kanė paraqitur afėtsitė e tyre tė vėrteta, dhe kjo gjė ka sjellė eliminimin e tyre nga shumė raste. Dy vite mė parė, gjatė Kupės sė Botės nė Gjermani, Spanja kaloi me sukses fazėn e grupeve me nė golavarazh 8?1. Mė pas ata u eliminua kundėr Francės. Edhe kėtė herė Spanja shkėlqeu nė fazėn e grupeve. Por kėtė herė, skuadra ėshtė ndėrtuar nė njė mėnyrė tjetėr. Ata arritėn t’i mbijetonin taktikave italiane me njė supermbrojtje dhe patėn fatin tė kalonin nė gjysmėfinale nėpėrmjet penalltive. Kundėr Rusisė, e cila ishte njė nga ndeshjet mė tė mira tė kampionatit, Spanja dominoi sėrisht. Pėr sa i pėrket gjermanėve, ata morėn atė ēfarė krijoi Jurgen Klinsman si trajner gjatė Botėrorit dhe gjithēka e kaluan nė dorė tė Joakim Lėv. Por, dihet, medaljet jana ato qė vendosin, ashtu si pesha e fanellės dhe historia. Kėtė fakt, bastexhinjtė kanė bėrė sikur e kanė harruar.
  ora 20.45
  Germania:

  Lehmann (p)
  Friedrich-Mertesacker-Metzelder-Lahm
  Frings-Hitzlsperger
  Schweinsteiger-Ballack-Podolski
  Klose
  Spanja:
  Casillas (p)
  Sergio Ramos-Puyol-Marchena-Capdevila
  Senna
  Iniesta-Xavi-Fabregas-Silva
  Torres
  Arbiter: Roberto Rosetti (Ita) Griselli-Calcagno

   Ora ėshtė Wed Mar 20, 2019 10:06 am