FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  JA 6 FAKTORET DEMTUES TE LEKURES SI TI SHMANGIM

  Share
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default JA 6 FAKTORET DEMTUES TE LEKURES SI TI SHMANGIM

  Mesazh nga Sajmiri prej Sun Jul 06, 2008 7:22 pm

  Gjenet dhe plakja
  Disa gjene kanė aftėsinė qė ta mbajnė lėkurėn lisho dhe kompakte mė gjatė se zakonisht. Plakja kronologjike nė krahasim me atė tė shkaktuar nga rrezet e diellit, ėshtė e lidhur me faktorėt biologjik gjenetik tė AND-sė tonė tė cilat japin instruksione pėr tė ndėrtuar organizmin tonė. Pėr tė evidentuar shenjat e kohės qė kalon, ėshtė mirė qė t i sigurojmė epidermės njė hidratim deri nė 30-35 vjeē. Por plakja e hershme mund tė jetė edhe e trashėguar. Pasi njė lėkurė me probleme apo qė rrudhoset shpejt do tė vinte si rezultat i njė sėrė gjenesh tė trashėguara. Kjo lidhet me trashėgiminė gjenetike nėpėr breza.

  Stresi "dėmton" lėkurėn
  Nė momentin qė kalon njė periudhė tė vėshtirė nuk ėshtė aspak ēudi qė lėkura tė fillojė tė humbasė shkėlqimin dhe butėsinė e saj. Truri reagon dhe stresi prodhon disa substanca tė quajtura neurotransmetues tė cilat shtrėngojnė enėt e gjakut duke shkaktuar njė ngadalėsim tė qarkullimit. Epiderma nė kėtė kohė bėhet opake dhe rrudhėzat rreth syve, buzėve dhe gojės theksohen mė tepėr duke e bėrė lėkurėn tuaj qė tė ngjajė mė e plakur. E nėse stresit i shtohet edhe njė ambient i ndotur qyteti, plakja ėshtė padyshim e parakohshme. Tė gjithė e dinė se faktori stres ėshtė ndikuesi numėr njė nė rrudhosjen e lėkurės.

  Duhani dhe nikotina
  Tė gjithė e dimė se cigarja e rėndon pamjen e lėkurės, duke krijuar rrudha rreth syve, buzėve dhe gojės qė krijohen mbas dhjetė vjet pirje e rregullt cigaresh. Nikotina krijon njė lloj tape qė pengon oksigjenin tė hyjė nė inde, dhe pa oksigjen qelizat mbeten tė uritura dhe nuk arrijnė qė tė jenė tė shėndetshme. Nė kėtė mėnyrė lėkura humbet shkėlqimin, epiderma thahet dhe irritohet plotėsisht. Pėrveē kėsaj nikotina prish mikroqarkullimin duke penguar prodhimin e kolagjenit dhe tė fibrave elastike, prandaj lėkura humbet elasticitetin dhe plaket mė shpejt. Prandaj duhet shmangur duhani dhe ambientet e mbyllura.

  Dielli dhe rrezet ultraviolet
  Qėndrimi i gjatė nė diell dobėson dhe shkatėrron lėkurėn duke shfaqur njolla, zona super tė ndjeshme, mungesė toni. Arsyeja ėshtė njė pėrbėrės i rrezeve tė diellit, rrezet ultraviolet tė cilat reagojnė mbi fibrat elastike duke provokuar degjenerimin. Kėto tip rrezesh interferojnė nė mekanizmin e prodhimit tė kolagenit dhe tė elastinės, dy fibrat qė ndėrtojnė dermėn. Njė ekspozim i tepėrt nė diell, provokon njė dobėsim tė kėsaj strukture qė tenton tė humbasė elasticitetin dhe butėsinė. Nėn ndikimin e rrezeve ultravjollcė nė lėkurėn tuaj mund tė fillojnė tė shfaqen disa njolla nė ngjyrė kafe.

  Smogu dhe ajri i ndotur
  Jetesa nė njė qytet tė madh tė bėn qė ēdo ditė tė jesh e detyruar tė bėsh llogaritė me ndotjen. Ajri qė tė rrethon dėmton shtresėn mbrojtėse tė lėkurės dhe nė tė njėjtėn kohė depozitohen mikrograme dhe substanca toksike nė formė pluhurash metalikė tė padukshėm. Nė kėtė fushė beteje padyshim qė fytyra ėshtė ajo qė ekspozohet mė tepėr: ndotet dhe merr njė ngjyrė gri nė kaf. Pa llogaritur kėtu rreziqet e zhvillimit tė alergjisė. Nė epidermat mė tė ndjeshme, akumulimi i substancave tė jashtme mund tė shkaktojė irritime tė bezdisshme antiestetike. Kėshtu mungesa e kujdesit do tė sillte probleme tė dukshme me lėkurėn

   Ora ėshtė Tue Mar 19, 2019 12:45 am