FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  MJEKU NA SHITI VESHKEN NE KOSOVE

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default MJEKU NA SHITI VESHKEN NE KOSOVE

  Mesazh nga Sajmiri prej Wed Jul 09, 2008 8:51 pm

  Padia pėr heqjen e veshkės sė pacientes 53-vjeēares .Zyra Ago ndodhet tashmė nė Prokurorinė e Krimeve tė Rėnda.Akuza e saj se mjeku ka bėrė tregti organesh drejt Kosovės ėshtė vėnė nė shėnjestėr tė hetimeve ndaj Kastriot Dautajt. Vetė gruaja,banore e qytetit tė Laēit, tregon se ndonėse jeton prej 5 vitesh vetėm me njė veshkė nė trup, nuk ėshtė klasifikuar si invalide."Mjeku Kastriot Dautaj nuk mė mbushi epikrizėn pas operimit,dhe pse i kam shkuar dhjetėra herė nė spital pėr ta takuar", thotė Zyraja. Tashmė qė mjeku urolog ėshtė nė qeli, gruaja kėrkon dėnimin qė ai meriton, pėr pasojat e shkaktuara nė shėndetin e saj. Zyra,sa kohė keni qė jeni operuar? Kam tė patėn 5 vjet, nuk e mbaj mend datėn, por i kam tė shėnuar
  nė njė dosje, qė e mbajnė njerėzit e mi, ndėrsa njė kopje e kam
  dorėzuar nė Prokurorinė e Krimeve tė Rėnda prej 6 muajsh.
  Kur e morėt vesh qė mjeku ju kishte hequr veshkėn?
  Pas tre vitesh, kur pėsova njė trompozė. Nuk e dija mė parė
  sepse sa kohė qėndrova nė spital Kastriot Dautaj nuk mė takoi
  dhe kryeinfermierja mė tha se menjėherė pas operimit tim ishte
  nisur nė Kosovė pėr njė mbledhje. U desh qė tė mė shfaqej njė
  trombozė nė kėmbė dhe mjeku qė mė bėri eko-n zbuloi se nuk e
  kisha njėrėn veshkė. Aty sa nuk vdiqa nga meraku. Mjeku qė mė
  bėri eko-n kėmbėnguli, duke kėrkuar qė tė vinte dhe ta shikonte
  mjeku Kastriot Dautaj gjendjen time shėndetėsore. Ai mė tha:
  Duhet tė krenohesh me njerėzit e tu se tromboza ėshtė vdekjeprurėse.
  Bėra debat me tė, por nuk mė pėrfilli e as nuk mė kėrkoi
  falje. I kėrkova epikrizėn, por nuk ma dha, duke mė detyruar tė
  vija 13 herė nė Tiranė. Atėherė i dha njė fletė tė bardhė njė infermiereje,
  e cila plotėsoi atė qė Dautaj thoshte. Menjėherė shkova
  te shefi i pavijonit, Mustafa Xhani, me njė tufė letrash qė kisha
  mbledhur, duke i treguar se nuk kisha mė veshkė. I befasuar mė
  tha tė shkoja te ministri, po i thashė se kur unė u operova ministėr
  ishte vetė ai. U ēua nė kėmbė e tha: Ti moj motėr me kėto
  letra dhe kėtė problem qė ke, duhet t'i drejtohesh Prokurorisė.
  Ju e bėtė denoncimin?
  E denoncova mjekun, por prokurorja e mbylli ēėshtjen pas 6
  muajsh, pa arsye, pa mė ballafaquar me doktorin. Mė pas e denoncova
  tek Urdhri i Mjekut, por nuk gjeta zgjidhje. Gjashtė
  muaj mė parė, njė prokuror i Krimeve tė Rėnda pasi mė mori nė
  telefon, erdhi nė Laē dhe mė mori nė pyetje mua dhe familjarėt
  pėr ēka kishte ndodhur. Pas gjashtė muajsh tė them tė drejtėn,
  por papritur komshija ime mė tha: Zyra, ndiq lajmet se Kastriot
  Dautaj u arrestua pėr veshkėn, qė tė ka marrė dhe shitur nė Kosovė.
  Unė e di qė Kastriot Dautaj ka para, por njė apel ju bėj
  mediave: Mė ndihmoni tė dalė e vėrteta deri nė fund, tė hiqen
  kasapėt qė bėjnė miliona me tregti organesh, duke vjedhur edhe
  brenda organizmit. Kėta janė mė kriminelė se kriminelėt.

   Ora ėshtė Thu Sep 20, 2018 9:48 pm