FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  PATELLXHANE TE MBUSHUR

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default PATELLXHANE TE MBUSHUR

  Mesazh nga Sajmiri prej Thu Jul 24, 2008 9:00 pm

  Pėr 4-5 persona duhen:
  Patėllxhanė 1 kg,
  qepė 6-7 kokrra ose salcė njė lugė gjelle,
  hudhra 2 kokrra, kripė, piper, majdanoz. Patėllxhanėve u qėrohet bishti, u hiqet lėkura nė tre rripa sipėr dhe nga tė dyja anėt. Priten pėr sė gjati te pjesa e sipėrme deri nė mes tė tulit. Patėllxhanėt vendosen nė ujė me kripė pėr gjysėm ore. Ndėrkohė nė tigan me yndyrė skuqet qepa e grirė nė formė gjysėmrrethi,shtohen domate tė qėruara dhe tė prere nė copa tė vogla; vazhdon kaurdisja nė zjarr tė avashėm nė mėnyrė qė qepa tė zbutet. Nė fund shtohen hudhra tė grira, majdanoz, kripė, piper dhe pak uthull. Patėllxhanet
  kullohen, shpėlahen dhe skuqen nė tigan me pak yndyrė pastaj rreshtohen nė tavė, hapen nė vendin e prerė dhe mbushen me masėn e pėrgatitur. Sipėr u vihet nga njė fetė domate.Shtohet fare pak ujė dhe piqen pėr njė orė nė furrė jo shumė te nxehtė.

   Ora ėshtė Thu Sep 20, 2018 9:49 pm