FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  SUPE ME PERIME

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default SUPE ME PERIME

  Mesazh nga Sajmiri prej Thu Jul 24, 2008 9:13 pm

  per 4-5 persona duhen:
  leng mishi ose uje 1.5 litra
  patate 2-3 kokrra mesatare
  karrota 3-4 cope
  kungulleshka 1 cope
  bizele kokerr 1/2 gote
  mashurka 8 cope
  selino 1 kokerr
  yndyre 1 filxhan kafeje
  qepe 1 kokerr
  domate2-3 kokrra ose salce gjysme luge,
  krip,piper, majdanoz,dafine.Patatet ,karrotat,kungulleshkat,selinoja dhe mashurkat e njoma pastrohen e priten ne copa kubike mesatare.veq pastrohen bizelet e njoma kokerr.
  Ne tenxhere me yndyre kaurdiset qepa,shtohen karrotat,kungulleshkat,selinoja.Pas kaurdisjes shtohen domatet e fresketa te grira grira holle ose pak salce.Ne perimet e kaurdisura hidhet leng mishi ose uje i valuar dhe marrin valen,shtohen zarzavatet e tjera simpas kohes se zierjes, ne fillim mashurkat e bizelet pastaj patatet .Supa lihet te zihet 15-20 min dhe rregullohet me kripe,piper, flete dafine , majdanoz te grire holle.Ne rast se bizelet e mashurkat nuk jane shume te njoma ato me pare duhet te zihen ne uje te valuar per dia minuta e pastaj ti hidhen supes.

   Ora ėshtė Sat Sep 22, 2018 2:20 am