FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  DIVORCET MILIARDERE

  Share
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default DIVORCET MILIARDERE

  Mesazh nga Sajmiri prej Mon Jul 28, 2008 6:24 pm

  Nėse Madona do tė vendoste tė festonte 50-vjetorin e ditėlindjes me flakėn e re tė dashurisė, sportistin 32-vjeēar tė "New York Yankees", Alex Rodriguez, bashkėshorti i saj aktual do tė ishte shumė i interesuar tė kėrkonte divorcin nė Londėr. Regjizori Guy Ritchie, i cili qė nga dhjetori i vitit 2000 ėshtė kthyer nė njė hije tė vėrtetė tė yllit tė muzikės pop, e di mirė se legjislacioni anglez ėshtė shumė favorizues pėr bashkėshortin mė pak tė varfėr dhe mė nė vėshtirėsi krahasuar me legjislacionin amerikan apo atė tė vendeve tė tjera europiane. Qė ai tė sigurojė njė pjesė tė mirė tė pasurisė sė kėngėtares qė vlerėsohet nė rreth 325 milionė dollarė, divorci duhet tė nėnshkruhet nė Londėr, ku ēifti ka edhe njė shtėpi fshati shmė tė bukur qė vlen 6 milionė stėrlina nė lagjen elegante Marylebone. Ish-"material girl" e ka takuar tashmė Fiona Shackleton, avokaten 52-vjeēare bjonde, shumė suksesshme, tė famshme sepse ka mbrojtur dy personalitete mbretėrore: princin Andrea, qė i nda nga Sarah Ferguson nė maj 1996 dhe mė pas edhe princin Ēarls.
  Diana mori nė atė kohė plot 17 milionė stėrlina, por asnjė mundėsi pėr tė diskutuar kushtet. Gjatė muajve tė fundit, "Manjola e ēeliktė", psudonimi qė Shackleton ka fituar pėr shkak tė vendosmėrisė sė saj pėr tė negociuar, ėshtė fotografuar shpesh nė krah tė Paul McCartney. I cili falė, saj arriti tė shpėtonte njė pjesė tė mirė tė pasurisė sė tij prej 825 milionė sterlinash ose njė 1 miliard eurosh nė ēėshtjen kudnėr gruas sė tij tė dytė, Heather Mills, tė cilės Gjykata Mbretėrore e Drejtėsisė i dha rreth 33 milionė euro nga pasuria e tij. Pėr katėr vitet e bashkėjetesės me Paul, siē thekson "Financial Times", qė vė nė dukje zemėrgjerėsinė e gjykatėsve britanikė, nė Kalifornia apo nė Paris, ajo do tė merrte vetėm njė sasi parash pėr jetesėn nė muaj dhe asgjė mė tepėr. Gjykatėsit anglezė, sidoqoftė, u treguan mė pak tė mirė me Heather, nėse kemi parasysh se ata vendosėn qė manjati i sigurimeve, John Charman, qė u divorcua nga gruaja e tij nė vitin 2006, duhej t'i paguante asaj 48 milionė stėrlina, ose 37 pėr qind tė pasurisė sė tij. Ose Stephen Marks, themelues i linjės French Connection, qė i pagoi bashkėshortes sė tij Alisa rreth 40 milionė stėrline, duke humbur kėshtu kontrollin e kompanisė sė tij.
  Ligji qė rregullon ēėshtjet financiare tė divorceve nė Angli dhe Uells, "Matrimonial Causes Act", daton nė vitin 1973, por pikė referimi pėr gjykatat ėshtė vendimi i Dhomės sė Lordėve nė vitin 2000 pėr Martin e Pamela White, qė u ndanė pas 33 vitesh martesė: pasuria e tyre u nda pėrgjysmė. Pėr t'i shpėtuar njė vendimi tė tillė "tė dhimbshėm", u "arratis" nga Londra Roman Abramovich, pronari i klubit tė fubotllit tė Ēelsit, qė u nda nga gruaja nė mars 2007. Frika e ndarjes pėrgjysmė tė perandorisė sė tij me vlerė 16 miliardė euro, pėr tė cilėn bashkėshortja, nėnė e pesė fėmijėve tė tij, e kishte ndihmuar nė 16 vjet martesė, bėri qė manjati rus tė largohej nga kryeqyteti britanik dhe tė shkonte nė Ēukotkėn e largėt, ku ai bėnte ligjin. Larg gjykatėsve tė Londrės, ai i dha Irinės, njė ish-stjuardesė e "Aeroflot", vetėm njė pjesė tė pasurisė.

   Ora ėshtė Wed Mar 20, 2019 10:49 am