FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  10 BIME PER NJE FRYMEMARRJE TE FRESKET

  Share
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default 10 BIME PER NJE FRYMEMARRJE TE FRESKET

  Mesazh nga Sajmiri prej Mon Jul 28, 2008 6:49 pm

  Nga vaji i mentės e deri te ēimēakėzi me pėrbėrėsit e lėvores sė Manjolias, Barbara Lantin, njė studiuese bakteriologe amerikane na tregon alternativat e trajtimit pėr uljen e aromės sė pakėndshme tė frymėmarrjes.
  Majdanozi i freskėt
  Nėse ju pėrtypni kėtė barishte nė sasi tė vogla, nuk do tė lejoni qė njerėzit tė kthejnė kokėn nga ana tjetėr kur ju filloni pėr tė flisni, pėr shkak tė aromės jo tė kėndshme tė frymėmarrjes, sidomos kur sapo ēoheni nga gjumi. Majdanozi pėrmban disa pėrbėrės antibakterialė tė cilat largojnė mikrobet e dėmshme qė gjenden nė gojė.
  Rrėshira
  Rrėshira natyrale disa pėrbėrės antiseptikė tė cilėt ulin nivelin e aciditetit nė gojė. Tė pėrtypėsh kėtė pėrbėrės ndihmon nė reduktimin e baktereve qė shkaktojnė aromėn e keqe.
  Shpėlarės antibakterial
  Njė gargarė ēdo mėngjes me njė pėrbėrės antibakterial do tė ndihmonte pėr largimin e shijes sė pakėndshme tė gojės, po ashtu edhe tė frymėmarrjes mė aromė tė keqe. Kėto shpėlarės janė tė dobishėm edhe pėr dhėmbėt tuaj.
  Jogurti i freskėt
  Studimet kanė treguar se jogurti i freskėt ul nivelin e hidrogjen sulfiteve, tė cilat prodhohen nga bakteret nė gojė dhe shkaktojnė njė aroma tė pakėndshme. Bakteret Lactobacillus bulgaricus dhe Streptocoēus thermophilus qė gjenden te jogurti asgjėsojnė bakteret e “kėqija nė gojė”.
  Shpėlarja mė soda
  Ti lash dhėmbėt me soda apo soda bikarbonat, ndihmon nė uljen e aciditetit nė gojė, i cili shkakton shije tė thartė dhe aromė tė pakėndshme tė frymėmarrjes. Studimet e publikuara nė vitin 1996 dhe nė 1998 kanė treguar se pastat e dhėmbėve qė pėrmbajnė 20 pėr qind soda reduktojnė aromėn e keqe tė gojės pėr rreth tre orė.
  Vaji i mentes
  Disa praktikues tė shėndetit natyral besojnė se tabletat me vaj mente e mbajnė gojėn tuaj tė freskėt. Po kėtė konkluzion treguan edhe studimet e mėtejshme tė shkencėtarėve.
  Farat e koprės
  Pėrtypja apo mbajtja nė gojė pėr pak kohė e farave tė koprės pas ngrėnies sė mėngjesit ka qenė njė mėnyrė tradicionale pėr tė mbajtur aromėn e gojės tė freskėt. Studimet kanė treguar se kopra pėrmban disa pėrbėrės antibakterialė.
  Majdanozi
  Pėrbėrės antibakterialė gjenden tė vaji i majdanozit dhe vaji i lulediellit. Shkencėtarėt dhe studimet kanė rezultuar nė publikime thuajse kontradiktore lidhur me kėto produkte nėse sjellin aromė tė mirė apo tė keqe tė gojės. Megjithatė studimet treguan se majdanozi pėrmban pėrbėrės antibakterialė.
  Ēamēakėzi me manjolia
  Lėvorja e kėsaj bime pėrmban disa elementė tė cilėt ndihmojnė nė trajtimin e tė vjellave, tretjen dhe rregullimin e ciklit menstrual. Studime tė tjera kanė treguar se ajo ndihmon pėr njė frymėmarrje tė freskėt.
  Pastruesit e gjuhės
  Bakteret qė shkaktojnė aromėn e pakėndshme tė frymėmarrjes qėndrojnė nė gjuhėn tuaj, prandaj ėshtė e nevojshme qė ajo tė pastrohet vazhdimisht.


  Kėshilla
  Lani dhėmbėt rregullisht
  I pastroni me fije dentare
  Pastroni gjuhėn me pjesėn e pasme tė furēės
  Shpėrlani gojėn me kloreksidinė
  Bėni vizita periodike te mjeku stomatolog
  Pėrdorni gjatė ditės majdanoz tė freskėt
  Pėrdorni shpėlarės antibakterial
  Duhet tė konsumoni tė paktėn dy herė nė ditė kos tė freskėt
  Duhet tė shpėlani gojėn me sodė
  Duhet tė pėrdorni vaj menteje
  Tė konsumoni farat e koprės
  Tė konsumoni gjatė ditės ēamēakėz me manjolia

   Ora ėshtė Tue Mar 19, 2019 12:37 am