FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  PRINDERIT :SI TE MBRONI FEMIJET NGA DIELLI

  Share
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default PRINDERIT :SI TE MBRONI FEMIJET NGA DIELLI

  Mesazh nga Sajmiri prej Mon Jul 28, 2008 6:57 pm

  Prindėrit duhet t’i kenė parasysh disa rekomandime dhe paralajmėrime, me qėllim qė t’i mbrojnė fėmijėt dhe lėkurėn e tyre gjatė ditėve tė nxehta verore. Dermatologėt dhe pediatrit pohojnė se gjatė zgjedhjes sė preparatit mbrojtės tė lėkurės sė fėmijės, duhet pasur kujdes nė plotėsimin e disa kushteve: faktori mbrojtės duhet tė jetė i lartė, tė ketė filtėr UV, mikro-pigmente dhe tė mos pėrmbajė substanca aromatike apo shtesa tė ngjashme tė cilat janė shkaktarė tė shpeshtė tė reaksioneve alergjike. Njė ditė ose disa orė para, provojeni si do tė reagojė kremi nė lėkurėn e fėmijės suaj duke e vendosur atė vetėm nė njė sipėrfaqe tė lėkurės, me kėtė rast do tė mund tė vėreni nėse shfaqet ndonjė reaksion alergjik ose reaksion tjetėr i ngjashėm. Gjithmonė shmangni orarin ditor, nga ora 10 deri nė orėn 15, kur rrezet UVB dhe UVA janė mė intensive. Ndėrsa nė pjesėn tjetėr tė ditės fėmijėn e lyeni me krem i cili pėrmban faktor SPF 40 ose 50, dhe kėtė pėrsėriteni ēdo dy orė. Procedura e vendosjes sė kremit duhet pėrsėritur dhe para hyrjes nė ujė edhe pas daljes nga uji. Duhet pasur kujdes nė mbrojtjen e pjesėve tė ndjeshme (fytyra, hunda, buzėt). Sytė e fėmijės janė shumė tė ndjeshėm nė diell, prandaj ato duhet tė mbrohen me syze tė cilat mbrojnė nga rrezet e diellit. Gjatė qėndrimit nė diell fėmija duhet konsumojė ushqime tė pasura me vitamina dhe shumė lėngje, pasi qė dielli shumė shpejt mund ta thajė lėkurėn dhe ta dehidrojė organizmin. Foshnjat duhet tė jenė tė veshura me tesha dhe tė mbajnė kapelė, ndėrsa nuk duhet tė qėndrojnė jashtė nė kohėn kur intensiteti i rrezatimit ėshtė shumė i madh.

   Ora ėshtė Tue Mar 19, 2019 1:14 am