FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  DARDHA ME AFTESI KURUSE

  Share
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default DARDHA ME AFTESI KURUSE

  Mesazh nga Sajmiri prej Mon Aug 11, 2008 5:24 pm

  Fruti vitaminoz konsiderohet nė Europė si simbol i shėndetit
  Ky frut i ėmbėl pėrbėn njė burim tė madh vitaminash dhe kripėrash minerale. Dardha nuk pėrmban substanca qė shkaktojnė alergji, prandaj rekomandohet si ushqim pėr foshnjat dhe pėr personat alergjikė.
  Dardha konsiderohej nė Europė si simbol i shėndetit, fatit dhe shpresės dhe ishte mjaft e njohur qė nė periudhėn e romakėve tė lashtė, tė cilėt prodhonin prej saj njė lloj vere e cila pėrdorej si antidot kundėr kėrpudhave helmuese. Gerard, njė botanolog i shekullit tė 16-tė shkruan: «Vera e dardhės ndihmon ata persona qė nuk janė mėsuar tė pinė, ngroh stomakun dhe lehtėson tretjen». Pėr kinezėt, dardha simbolizon jetėgjatėsinė, drejtėsinė dhe gjykimin e drejtė. Sot ekzistojnė rreth 3000 lloje dardhash, tė cilat janė tė gjitha tė ngrėnshme. Nė konsumimin e dardhave duhet pasur kujdes qė tė jenė tė pjekura mirė, sepse nė tė kundėrt, nė vend qė ta ndihmojnė sistemin tretės, e pengojnė funksionimin e tij normal. Pėr personat qė vuajnė nga probleme tė sistemit urinar, rekomandohet tė konsumojnė 2-3 gota lėng dardhe nė ditė.

  Veprimi i frutit vjeshtak
  1. Lėngu i dardhės ndihmon qetėsimin e fytit tė irrituar nga kolla.
  2. Ėshtė mjaft e njohur pėr vetitė e saj zbutėse dhe qetėsuese, sidomos kundėr djegieve tė stomakut, dispepsisė, gastriteve, koliteve dhe problemeve tė zorrės sė trashė.
  3. Dardha pėrmban njė substancė tė quajtur piktinė, e cila qetėson zorrėn e trashė nė raste dierreje apo kapsllėku.
  4. Luan rol nė uljen e kolisterinės nė gjak.
  5. Vetitė e saj diuretike ndihmojnė nė jashtėqitjen e shpejtė tė toksinave nga organizmi, duke rritur edhe prodhimin e acidit urik, ēka ndihmon nė personat me artrit urik.
  6. Vetitė e saj pastruese ndihmojnė nė uljen e dhimbjeve tė kyēeve.
  7. Dardha pėrmban elementin bor, i cili ndihmon nė mbrojtjen e organizmit nga osteoporoza.

   Ora ėshtė Tue Mar 19, 2019 12:36 am