FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  ĒAJI I GJELBER MUND TE PENGOJE RITJEN E PESHES

  Share
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default ĒAJI I GJELBER MUND TE PENGOJE RITJEN E PESHES

  Mesazh nga Sajmiri prej Mon Aug 11, 2008 5:26 pm

  Sipas disa hulumtimeve laboratorike, ēaji i gjelbėr mund tė jetė i dobishėm edhe pėr tė parandaluar trashjen dhe ruajtjen e vijės trupore, por edhe pse kjo ka rezultuar e suksesshme tek kafshėt eksperimentuese, ende nuk ėshtė dėshmuar tė ketė efekt edhe te njerėzit. Tė dhėnat nga testet paraprake laboratorike nė minj tregojnė peshė mė tė vogėl. Nė mesin e minjve me gjen tė obezitetit (trashėsisė), ato qė morėn ushqim tė pėrzier me ekstrakte tė ēajit tė gjelbėr fituan mė pak peshė. Eksperimenti tregoi sasi mė tė vogėl yndyrash nė mėlēi. Tek minjtė me gjen tė obezitetit, qė morėn ushqim tė pėrzier me ekstrakte tė ēajit tė gjelbėr, u gjet se kishte edhe mė pak shenja tė ndonjė sėmundje tė mėlēisė tė shkaktuar nga yndyrnat.
  Nivele mė tė ulėta tė kolesterolit. U gjetėn edhe nivele mė tė ulėta tė kolesterolit dhe triglicerideve te minjtė me gjen tė mbipeshės dhe qė morėn ushqim tė pėrzier me ekstrakte tė ēajit tė gjelbėr, nė krahasim me minjtė me tė njėjtin gjen obeziteti dhe qė nuk morėn ekstrakt nga ēaji i gjelbėr.
  Njė mėlēi e shėndoshė nuk ėshtė e yndyrshme, mirėpo obeziteti te minjtė ose njerėzit, mund tė ēojė te krijimi i formacioneve lipidike nė mėlēi dhe tė shkaktojė sėmundjen joalkoolike tė mėlēisė yndyrore. Sa i pėrket ekstraktit tė ēajit tė gjelbėr, gjatė studimit ėshtė pėrdorur doza ekuivalente me atė qė njė person mund tė marrė, nėse pi sė paku shtatė gota ēaj brenda ditės.

   Ora ėshtė Tue Mar 19, 2019 12:36 am