FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  PSE FEMRAT JETOJNE ME GJATE SE MESHKUJT

  Share
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default PSE FEMRAT JETOJNE ME GJATE SE MESHKUJT

  Mesazh nga Sajmiri prej Mon Aug 11, 2008 5:48 pm

  PSE TREGONI MENDIMET TUAJA
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default Re: PSE FEMRAT JETOJNE ME GJATE SE MESHKUJT

  Mesazh nga Sajmiri prej Mon Aug 11, 2008 5:49 pm

  Njė arsye e rėndėsishme ėshtė avantazhet qė femrat kanė ndaj meshkujve, pėr sa i pėrket sėmundjeve kardio-vaskulare, siē ėshtė ataku nė zemėr dhe infarkti. Gratė zakonisht pėrballen me kėto probleme tek tė 70-at dhe 60-at, rreth dhjetė vjet mė vonė se meshkujt, tė cilėt preken nga kėto siptoma tek tė 50-at dhe 60-at. Pėr njė kohė tė gjatė, doktorėt mendonin se ky ndryshim vinte pėr shkak tė estrogjenit. Por studimet kanė treguar se nuk mund tė jetė kjo arsyeja, dhe tashmė e dimė se po t'u japėsh estrogjen grave qė kanė kaluar menopauzėn ėshtė e dėmshme pėr to. Njė arsye pėr shfaqjen mė vonė tė sėmundjeve kardio-vaskulare mund tė jetė fakti se femrat kanė relativisht deficencė hekuri, krahasuar me meshkujt, sidomos femrat nė fund tė adoleshencės, pėr shkak tė menstruacioneve. Hekuri luan njė rol shumė tė rėndėsishėm nė qelizat tona, duke prodhuar radikale tė lira, tė cilėt u bashkohen membranave qelizore dhe ADN-sė, ēka mund tė ndikojė nė plakjen e qelizave. Nė fakt, nė dietat tona, mishi ėshtė burimi kryesor i hekurit dhe mungesa e hekurit ėshtė mbase njė prej arsyeve kryesore pse ėshtė e shėndetshme tė jesh vegjetarian. Ca kohė mė parė u zhvillua njė studim shumė i mirė qė vėzhgonte konsumin e mishit tė kuq dhe sėmundjeve tė zemrės nė Leiden, Holandė. Nė rajonet, ku njerėzit nuk e konsumonin mishin e kuq, popullsia kishte gjysmėn e rrezikut tė infarkteve, nė krahasim me popullsinė qė konsumonte mish tė kuq.
  Njė mundėsi tjetėr mė e ndėrlikuar (pėr jetėgjatėsinė e femrave) ėshtė se femrat kanė dy kromozome X, ndėrkohė qė meshkujt kanė njė. Kur qelizat plaken ose dėmtohen, ato kanė mundėsi zgjedhjeje pėr sa u pėrket gjeneve, ose njė kromozom X ose tjetrin. Le ta shpjegojmė nė kėtė mėnyrė: kemi njė grup kromozomesh, tė gjitha plaken bashkėrisht. Nė disa qeliza, gjenet nė njėrin kromozom X janė aktive; nė qelizat e tjera, rastėsisht, tė njėjtat gjene me variacione tė ndryshme janė aktive nė kromozomin tjetėr X. Mos harroni, tė gjithė kemi tė njėjtat gjene, arsyeja pse ndryshojmė ėshtė sepse shprehim variacione tė ndryshme me ato gjene, si puna e ngjyrave tė ndryshme tė njė makine. Tani, nėse njėri komplet e variacioneve ofron avantazhe mbijetese pėr qelizat nė krahasim me tjetrin, atėherė qelizat me avantazh do tė dominojnė, ndėrkohė qė tė tjerat do tė vdesin duke lėnė pas mė shumė qeliza me gjene nė kromozomin e favorizuar X.
  Kėshtu, tek gratė, qelizat mund tė mbrohen nga njė variacion lehtėsisht mė i mirė i njė gjeni nė kromozomin e dytė. Meshkujt nuk e kanė kėtė shans dhe nuk u ofrohet kjo zgjedhje. Nuk ėshtė akoma e qartė se sa i fortė ėshtė ky ndikim. Kam parė meshkuj, tė cilėt e kanė dėmtuar fizikun e tyre nė mėnyrė tė tmerrshme me kalimin e kohės, duke pirė duhan dhe alkol, tė cilėt kanė mbushur 100 vjeē e mė shumė, edhe pse njė gjė e tillė ėshtė shumė e rrallė. Ato mund tė kenė pasur kombinimin e duhur tė disa variacioneve shumė tė rralla gjenetike qė ne i quajmė "gjenet qė mundėsojnė jetėgjatėsinė", pėr tė cilėt ne jemi shumė tė interesuar. Ndėrkohė, individė tė tjerė mund tė mbajnė njė regjim tė hekurt pėrgjatė gjithė jetės dhe tė mos i kalojnė tė 80-at. Kjo mund tė ndodhė pėr arsye se ato mund tė kenė qė e quajmė "gjenet e sėmundjes", disa variacione gjenetike qė janė relativisht tė dėmshme pėr to. Tani, disa prej kėtyre (gjeneve tė sėmundjeve) mund tė ndodhen nė kromozomin X (ēka do tė thotė se femrat, tė cilat kanė dhe njė kromozom tjetėr X, me tė cilin ta kompensojnė kanė avantazh).
  Por realisht ėshtė shumė e komplikuar. Ka dhe disa arsye tė tjera pse meshkujt vdesin mė herėt se femrat. Meshkujt, nė fund tė adoleshencės sė tyre kalojnė njė fazė qė quhet "stuhia e testoteronit". Nivelet e hormoneve mund tė jenė shumė tė larta dhe tė ndryshueshme dhe mund tė shkaktojnė sjellje tė rrezikshme tek tė rinjtė. Ato nuk vėnė rripat e sigurimit, pinė shumė alkol, mund tė jenė agresivė dhe tė pėrdorin armė e kėshtu me radhė. Kėto sjellje ndikojnė nė shkallėn mė tė lartė tė vdekjeve. Njė pjesė tjetėr ku shohim shkallė mė tė lartė vdekshmėrie tek meshkujt ėshtė tek ata qė vuajnė nga depresioni, sidomos tek meshkujt e vjetėr. Nėse ata tentojnė tė vetėvriten ato ia dalin mė me sukses se femrat. Nė pėrgjithėsi, rreth 70 pėrqind e faktorėve qė pėrcaktojnė jetėgjatėsinė janė faktorė mjedisorė qė varen nga sjellja juaj dhe mėnyra e jetesės. Ka gjasa qė vetėm 30 pėrqind tė pėrcaktohet nga gjenet. Dhe ky ėshtė lajm shumė i mirė. Sepse ne mund tė jetojmė nė njė mėnyrė tė tillė qė tė kapim tė 100-at. Por nė pėrgjithėsi, ka tre gjera qė meshkujt i bėjnė me keq se femrat. Ato pinė mė shumė duhan. Ato hanė mė shumė ushqime qė shkaktojnė rritjen e kolesterolit. Dhe e treta, meshkujt nuk ia dalin mbanė me stresin aq mirė sa femrat. Ato e brendėsojnė stresin nė vend qė ta lėnė atė tė ikė, edhe pse kjo ėshtė njė pikė mjaft e diskutueshme pėr momentin. Por sidoqoftė, stresi luan njė rol tė rėndėsishėm nė sėmundjet kardio-vaskulare.
  CatWoman
  CatWoman
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 2031
  Age : 28
  Registration date : 04/07/2008

  default Re: PSE FEMRAT JETOJNE ME GJATE SE MESHKUJT

  Mesazh nga CatWoman prej Mon Aug 11, 2008 8:05 pm

  O Sajmir na i artikull me te madh smund tna shkruje?
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default Re: PSE FEMRAT JETOJNE ME GJATE SE MESHKUJT

  Mesazh nga Sajmiri prej Mon Aug 11, 2008 8:21 pm

  SEPSE NUK KA KUPTIM PASTAJ SMUNDA TA SHKURTOJA Very Happy
  avatar
  melissa
  Mik/e te forumit
  Mik/e te forumit

  Numri i postimeve : 72
  Registration date : 20/08/2008

  default Re: PSE FEMRAT JETOJNE ME GJATE SE MESHKUJT

  Mesazh nga melissa prej Mon Aug 25, 2008 4:11 pm

  pershendetje sajmir! se jemi me te zojat jetojm me shume se meshkujt Smile just kiding,flm per informacionin shume interesant e vlersoj megjithse nuk dua te jetoj me gjate se meshkujt lol l don't want to be the last one l better die first Smile
  adiii
  adiii
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 1926
  Age : 32
  Location : usa
  Registration date : 22/06/2008

  default Re: PSE FEMRAT JETOJNE ME GJATE SE MESHKUJT

  Mesazh nga adiii prej Tue Aug 26, 2008 3:00 am

  jetojn se ne budallejt sakrifikojm me shum per familjen dhe ato jan me te lirat ne mendim
  avatar
  melissa
  Mik/e te forumit
  Mik/e te forumit

  Numri i postimeve : 72
  Registration date : 20/08/2008

  default Re: PSE FEMRAT JETOJNE ME GJATE SE MESHKUJT

  Mesazh nga melissa prej Fri Aug 29, 2008 12:06 am

  nuk e di por mendimi im eshte se si burrat ashtu edhe grat skrifikojne njelloj per familjen,Adii po flas per kohen tone ok se per ne mesjet ne kohen e fishllemes po jam dakort me ty qe sakrifikonin burrat gjithcka tani ka ikur ajo kohe jeni bere te zgjuar tani i thoni gruas puno veteeee!
  adiii
  adiii
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 1926
  Age : 32
  Location : usa
  Registration date : 22/06/2008

  default Re: PSE FEMRAT JETOJNE ME GJATE SE MESHKUJT

  Mesazh nga adiii prej Fri Aug 29, 2008 2:32 am

  e po jemi bo te zgjuar tani do jetoni me pak se burrat....lololololol
  avatar
  melissa
  Mik/e te forumit
  Mik/e te forumit

  Numri i postimeve : 72
  Registration date : 20/08/2008

  default Re: PSE FEMRAT JETOJNE ME GJATE SE MESHKUJT

  Mesazh nga melissa prej Fri Sep 19, 2008 12:57 am

  bobo na fiket ore
  CatWoman
  CatWoman
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 2031
  Age : 28
  Registration date : 04/07/2008

  default Re: PSE FEMRAT JETOJNE ME GJATE SE MESHKUJT

  Mesazh nga CatWoman prej Fri Sep 19, 2008 1:27 pm

  mos kini frik se ne 2070 te gjith do vdesin apo nuk shikoni se car behet ne bot! kshu qe mos u merzitni!
  adiii
  adiii
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 1926
  Age : 32
  Location : usa
  Registration date : 22/06/2008

  default Re: PSE FEMRAT JETOJNE ME GJATE SE MESHKUJT

  Mesazh nga adiii prej Sat Sep 20, 2008 2:18 am

  frikacake....mos u tremb se nuk arrijme as ne as nja 7 braza ate pune ne qoftese do ndodhi
  CatWoman
  CatWoman
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 2031
  Age : 28
  Registration date : 04/07/2008

  default Re: PSE FEMRAT JETOJNE ME GJATE SE MESHKUJT

  Mesazh nga CatWoman prej Sat Sep 20, 2008 6:01 pm

  ke te drejt se do behet me shpejto shkaterimi i botes lol!

  Sponsored content

  default Re: PSE FEMRAT JETOJNE ME GJATE SE MESHKUJT

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu Mar 21, 2019 9:13 am