FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  SEXY ME BARKUN “DĖRRASĖ”

  Share
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default SEXY ME BARKUN “DĖRRASĖ”

  Mesazh nga Sajmiri prej Mon Aug 18, 2008 4:03 pm

  Kush nuk ėndėrron tė ketė njė bark tė shtrėnguar e tė dobėt? Mos ėndėrroni mė tepėr, ėshtė mė lehtė sa ajo qė mendoni, tė kaloni nga “thesi” nė “dėrrasė”. Ju duhet vetėm dy grupe muskujsh t’i ushtroni, tė ashtuquajturat muskujt e drejtė tė barkut dhe ato tė pjerrėtat. Mė sė miri filloni tė provoni menjėherė me dy ushtrimet vijuese. Kėto dy ushtrime mund t’i bėni nė shtėpi, nuk ju nevojiten kurrfarė veglash. Ju duhet vetėm njė shtrojė ushtrimi apo njė tapet i trashė.
  Ushtrimi i muskujve tė drejtė tė barkut
  Pėr kėtė ushtrim tė lehtė shtrihuni nė shpinė mbi shtrojėn tuaj apo tapetinn. Shkoni nė pozitėn fillestare. Do tė thotė, kėmbėt tuaja formojė njė kėnd tė drejtė nė gjunjė. Duart vendosni mbi qafė, nyjet (brrylat) tregojnė nga jashtė. Tėrhiqni mjekrėn nė drejtim tė gjoksit deri sa automatikisht tė ngriten shpatullat. Tani ndjeni tėrheqjen e muskujve tė barkut. Njė dridhje e lehtė ėshtė plotėsisht normale. Qėndroni tre deri nė pesė sekonda nė kėtė pozitė. Lėshoni sė pari shpatullat e pastaj kokėn deri sa gati ta arrini pozitėn fillestare. Kur t’i afrohen shpatullat dyshemesė (pak pa prekur), filloni pėrsėri me ngritjen e tyre. Pėrsėriteni ushtrimin deri sa tė mos mund t’i mbani mė shpatullat lartė.
  Ushtrimi pėr muskujt e pjerrėt
  Shtrihuni me kėmbė nė formė kėnddrejte mbi tokė. Lėvizeni nyjen (brrylin) e majtė te gjuri i djathtė. Kthehuni prapa gati deri nė pozitėn fillestare. Pėrsėriteni ushtrimin pa e lėshuar shpatullėn plotėsisht nė tokė. Pas dhjetė herėsh ndėrroni anėn tjetėr.
  Ushtrimi i rregullt sjell suksese
  Pėrparim tė dukshėm arrini nėse kėtė ushtrim e bėni ēdo tė dytėn ditė, por jo ēdo ditė, pasi qė pas ushtrimit muskujt kanė nevojė pėr ēlodhje. Nė fazėn e ēlodhjes trupi zhvillon muskujt, tė cilėt sė shpejti barkun tuaj do ta shnėdrrojnė nė sexi-objekt shembullor.

  Transformimi i trupit, ja 10 hapat qė duhet tė ndiqen
  Janė 10 hapa tė thjeshtė pėr tė ndihmuar tranformonin e trupit tė vjetėr, nė njė tė ri me tė shėndetshėm.
  Hapi 1
  Ujė. Pini sa tė kini mundėsi gjatė ditės. Rekomandimi ditor pėr uje ėshtė 8-10 gota nė ditė. Uji ėshtė shumė i rėndėsishėm sepse ndihmon tretjen e ushqimit, shpejton metabolizmin e trupit, e shplan organizmin gjatė ditės dhe nė tė njėjtėn kohė ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr funksionimin e kyēeve tė trupit, si gjunjėt dhe brylat. Njė e mirė tjetėr e ujit ėshtė qė tė bėn tė ndjehesh i ngopur, pa ngrėnė shumė kalori. Gjithashtu organizmi funksionon nė mėnyrė optimale kur nuk ėshtė i dehidratuar. Pėr ēdo 2 pėr qind dehidratim, muskujt humbin 14 pėr qind fuqi.
  Hapi 2
  Konsumoni ushqim me cilėsi. Trupi ėshtė si makinė, dhe si ēdo makinė ka nevojė pėr karburant pėr tė funksionuar mirė, bile karburant me cilėsi. Mbani mend, makinėn mund ta ndėrroni sa herė qė tė doni por trupin e keni deri sa tė vdisni, kėshtu qė trajtojeni mirė. Zakonisht, 5-6 porcione tė vogla ushqimi ėshtė mė mirė sesa tre porcione: mėngjes, drekė dhe darkė qė ne jemi mėsuar tė hamė. Porcionet mė tė vogla treten mė shpejt nė sistemin e tretjes dhe japin me shumė energji trupit. Pėr ato qė nuk kanė mundėsi pėr proteinė pluhur, qumėshti pluhur, ėshtė pothuajse njėsoj sepse ka shumė amino acide tė rėndėsishme pėr trupin dhe shėndetin. Kini kujdes, kėto porcione duhet tė pėrmbajnė me tepėr proteinė dhe mė pak karbohidrate. Zakonisht 2 gram proteinė pėr ēdo kilogram peshė trupi ėshtė mėse e mjaftueshme. Me pak fjalė, njė porcion ushqimi duhet tė ketė njė njėsi proteinė dhe njė njėsi karbohidratesh. Njė mėnyrė tjetėr pėr tė peshuar ėshtė me masėn e dorės. Kjo ėshtė mė e thjeshtė dhe e arsyeshme. Pėr shembull: masa e dorės grusht ėshtė njė njėsi karbohidrate, ajo ėshtė zakonisht njė patate apo njė portokall (ngaqė kemi shumė kėtu nė Florida), ndėrsa masa e njė proteine ėshtė sa dora a hapur pa matur gishtat. Kjo ėshtė zakonisht masa e njė bėrxolle.
  Hapi 3
  Ky hap ėshtė pak i ēuditshėm pėr shumė njerėz megjithatė ėshtė shumė efikas. Pas drekės dhe darkės, hani njė lugė vaj ulliri. Vaji i ullirit quhet ndryshe yndyre e mirė (poly unsaturated), dhe ndihmon nė heqjen e dhjamit nga trupi. Pėrveē kėsaj vaji i ullirit i jep trupit energjinė e duhur pėr tė kursyer djegjen e proteinave pėr energji.
  Hapi 4
  Suplemente ushqimore. Nuk ka nevojė tė pėrdorėsh tė tilla suplemente, por vetėm nėse nuk keni kohė pėr tė gatuar apo jeni i lodhur duke pėrtypur 6 herė nė ditė. Pėrdorini me kursim.
  Hapi 5
  Suplemente vitaminash dhe mineralesh. Njė tabletė Multivitamine/Multimineral zakonisht mjafton pėr t’ju dhėnė sasinė e caktuar tė vitaminave. Ato zakonisht janė tė parrezikshme pėr trupin.
  Hapi 6
  Bėheni zakon stėrvitjen. Tė paktėn tre herė nė javė nė mėngjes ikni nė palestėr dhe vraponi ose bėni biēikletė pėr 45 minuta, pastaj pas pune rreth orės gjashtė apo shtatė bėni stėrvitje me pesha pėr rreth 45 minuta. Eshtė vėrtetuar qė diēka duhet tė pėrsėritet 21 herė para se tė bėhet zakon. Pra, tė paktėn 21 herė shtyjeni veten pėr tė shkuar nė palester. Atėherė do ta ndjeni ndryshimin menjėherė!
  Hapi 7
  Stėrvitje Kardiovaskulare. Kėtu ėshtė fjala pėr vrap, not, biēikletė, patina, Stairmaster, Crosstrainer etj. Ēdo aktivitet qė e ngre nivelin e rrahjeve tė zemrės nė zonėn e stėrvitjes pėr njė kohė tė caktuar, forcon zemrėn. Rreth 20-45 minuta, tre deri nė katėr herė nė javė ėshtė e mjaftueshme pėr tė humbur peshėn nė mėnyrė graduale dhe tė shėndetshme. Pulsi duhet tė jetė diēka si 120-150 rrahje pėr minut, megjithatė ka njė formulė tė caktuar pėr kėtė.
  Hapi 8
  Stėrvitje force. Kėtu bėhet fjalė pėr stėrvitjen me pesha. Si pėr meshkuj dhe pėr femra stėrvitja me pesha nuk ka zėvendėsim. Eshtė mėnyrė mė e mirė, pėr tė shtuar masė muskulore, qė ndihmon nė djegjen mė tė shpejtė tė kalorive dhe ndihmon nė zbukurimin e formave tė trupit. Tre deri nė katėr herė nė javė, 30 minuta deri nė njė orė ėshtė e mjaftueshme pėr tė arritur kėtė synim.
  Hapi 9
  Shplodhuni. Nuk mund tė theksohet nė mėnyrė tė mjaftueshme. Trupi ka nevojė pėr ēlodhje. Kur bėni stėrvitje organizmi futet nė njė faze stresi fizik dhe vetėm shplodhja e ndihmon pėr t’u rekuperuar. Duhen tė paktėn shtatė deri nė tetė orė gjumė, dhe gjysėm ore gjumė pasdite ėshtė mjaftueshėm pėr tė ēlodhur organizmin, megjithse ka shumė faktorė qė e ndikojnė gjumin, si psh: cilėsia e gjumit, volumi i stresit mbi trupin, dhe ndryshime gjenetike. Shumė njerėz ēlodhen me 5 apo 6 orė gjumė, shumė tė tjerė kanė nevojė 8 apo 9. Shikoni me kujdes dhe studioni trupin tuaj. Nuk ka tregues mė tė saktė sesa vetė trupi.
  Hapi 10
  Stėrvituni me njė shok. Kjo mund tė jetė kėshilla mė e rėndėsishme qė ju jepet. Ndjehemi gjithmonė mė rehatshėm kur kemi dikė me vete. Ndaloni dhe mendoni pėr njė minutė! Kur niseni pėr tė blerė diēka nė dyqan, gjithmonė merrni njė shok me vete apo jo, pėr tė ndihmuar dhe pėr tė kaluar atė fazėn e parehatshme tė zgjedhjes sė rrobave. Njė arsye, pėr tė pasur gjithmonė njė shok, ėshtė se sa herė qė ndjeheni tė lodhur apo to stresuar, dhe se keni mendjen pėr stėrvitje e dini se shoku juaj po ju pret nė palestėr apo nė park pėr tu stervitur. Njė shok gjithashtu ėshtė i rėndėsishėm pėr t’ju shtyrė sa mė tepėr pėr tė vrapuar atė kilometrin e fundit apo pėr tė ngritur ato dy pėrsėritjet e fundit tė peshave. Ashtu si nė jetė, ēdo njeri ka nevojė pėr njė partner pėr tė pėrballuar dhimbjet e jetės. Ashtu dhe ēdo njeri ka nevojė pėr njė partner pėr tė pėrballuar dhimbjet e muskujve.
  Gazeta Albania

   Ora ėshtė Tue Mar 19, 2019 12:51 am