FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  NOTI PALESTRA DHE GJUMI ALEATE TE MIREQENIES

  Share
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default NOTI PALESTRA DHE GJUMI ALEATE TE MIREQENIES

  Mesazh nga Sajmiri prej Mon Aug 18, 2008 7:00 pm

  Trup i shėndetshėm. Cili ėshtė kuptimi i kėsaj fraze? Idetė qė tė vijnė nė mend janė mė tepėr individuale sesa standarde. Gjithmonė ėshtė e ēuditshme tė dėgjosh njerėzit kur thonė, "ėshtė pak i shėndetshėm!" Kjo pėrkthehet mbipeshė dhe i shėndoshė. Pra, trupi i shėndetshėm pėr shumė njerėz mund tė prezantohet nga njė formė e mirė fizike, apo siē thuhet nė gjuhėn mjekėsore shėndet kardiovaskular.
  Pini sasinė e nevojshme tė ujit
  Ujė. Pini sa tė kini mundėsi gjatė ditės. Rekomandimi ditor pėr ujė ėshtė 8-10 gota nė ditė. Uji ėshtė shumė i rėndėsishėm sepse ndihmon tretjen e ushqimit, shpejton metabolizmin e trupit, e shpėlan organizmin gjatė ditės dhe nė tė njėjtėn kohė ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr funksionimin e kyēeve tė trupit, si gjunjėt dhe bėrrylat. Njė e mirė tjetėr e ujit ėshtė qė tė bėn tė ndjehesh i ngopur, pa ngrėnė shumė kalori. Gjithashtu organizmi funksionon nė mėnyrė optimale kur nuk ėshtė i dehidratuar. Pėr ēdo 2 pėr qind dehidratim, muskujt humbin 14 pėr qind fuqi.
  Ushqim me cilėsi
  Konsumoni ushqim me cilėsi. Trupi ėshtė si makinė, dhe si ēdo makinė ka nevojė pėr karburant pėr tė funksionuar mirė, madje karburant me cilėsi. Mbani mend, makinėn mund ta ndėrroni sa herė qė tė doni, por trupin e keni deri sa tė vdisni, kėshtu qė trajtojeni mirė. Zakonisht, 5-6 porcione tė vogla ushqimi ėshtė mė mirė sesa tre porcione: mėngjes, drekė dhe darkė qė ne jemi mėsuar tė hamė. Porcionet mė tė vogla treten mė shpejt nė sistemin e tretjes dhe i japin mė shumė energji trupit. Pėr ato qė nuk kanė mundėsi pėr proteinė pluhur, qumėshti pluhur, ėshtė pothuajse njėsoj sepse ka shumė aminoacide tė rėndėsishme pėr trupin dhe shėndetin. Kini kujdes, kėto porcione duhet tė pėrmbajnė me tepėr proteinė dhe mė pak karbohidrate. Zakonisht 2 gramė proteinė pėr ēdo kilogram peshė trupi ėshtė mė se e mjaftueshme.
  Nė drekė, vaj ulliri
  Ky hap ėshtė pak i ēuditshėm pėr shumė njerėz, megjithatė ėshtė shumė efikas. Pas drekės dhe darkės, hani njė lugė vaj ulliri. Vaji i ullirit quhet ndryshe yndyrė e mirė (poly unsaturated), dhe ndihmon nė heqjen e dhjamit nga trupi. Pėrveē kėsaj vaji i ullirit i jep trupit energjinė e duhur pėr tė kursyer djegien e proteinave pėr energji.
  Palestėr, 3 herė nė javė
  Bėheni zakon stėrvitjen. Tė paktėn tre herė nė javė, nė mėngjes ikni nė palestėr dhe vraponi ose bėni biēikletė pėr 45 minuta, pastaj pas pune rreth orės gjashtė apo shtatė bėni stėrvitje me pesha pėr rreth 45 minuta. Ėshtė vėrtetuar qė diēka duhet tė pėrsėritet 21 herė para se tė bėhet zakon. Pra, tė paktėn 21 herė shtyjeni veten pėr tė shkuar nė palestėr. Atėherė do ta ndjeni ndryshimin menjėherė!
  Not, patina, ski
  Stėrvitje kardiovaskulare. Kėtu ėshtė fjala pėr vrap, not, biēikletė, patina, Stairmaster, Crosstrainer etj. Ēdo aktivitet qė e ngre nivelin e rrahjeve tė zemrės nė zonėn e stėrvitjes pėr njė kohė tė caktuar, forcon zemrėn. Rreth 20-45 minuta, tre deri nė katėr herė nė javė ėshtė e mjaftueshme pėr tė humbur peshėn nė mėnyrė graduale dhe tė shėndetshme. Pulsi duhet tė jetė diēka si 120-150 rrahje pėr minutė, megjithatė ka njė formulė tė caktuar pėr kėtė.

   Ora ėshtė Thu Mar 21, 2019 9:02 am