FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  SI AMPLIKOHET PER VIZE MARTESE NE AMBASADEN ANGLEZE

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default SI AMPLIKOHET PER VIZE MARTESE NE AMBASADEN ANGLEZE

  Mesazh nga Sajmiri prej Thu Aug 21, 2008 11:37 pm

  Unė jam shqiptar dhe kam fituar nėnshtetėsinė angleze i regjistruar si kosovar. Kam dėshirė tė kthehem nė Shqipėri dhe tw hedh dokumentet pėr vizw nė ambasadėn angelze nė Tiranė pėr gruan time. Ēfarė kėshille mė jepni pėr kėtė ēėshtje? Ēfrė procedure duhet tė ndjekė nė ambasadėn angleze, ēfarė tė kėrkojė, ē pyetje tė bėjnė atje, dhe a japin viza pėr bashkim familjar si rasti im? Dhe pyetja mė kryesore a ja vlen ta marrėsh mundimin?
  Pėrgjigja e specialistit
  Pėr njė prezantim serioz nė Ambasadėn Britanike nė Tiranė tė duhen kėto dokumente: Nga Anglia kėrkohet kontrata e shtėpisė, (Tenancy Agreement), deklarata e pasurive nė bankė, (Bank statements, 3>6 muaj), kontrata e punės ose letėr konfirmimi nga punėdhėnėsi, "Payslips" nga puna (3>6 muaj), fatura e telefonit, nėse keni (Bill BT, etc), fatura e televizorit, (TV licensė), karta e shėndetit, (GP Card). Specializtėt kėshillojnė qė sa mė shumė dokumente aq mė mirė, krijohet besim nė ambasadė dhe njė letėr prezantimi nga ana e tė interesuarit nė gjuhėn angleze duke i kėrkuar ambasadės ti japė vizėn bashkėshortes. Letra duhet tė pėrmbajė detaje tė lidhjes, kur dhe si jeni njohur, data, gjendjen tėnde financiare, ēfarė pretendon pėr tė ardhmen etj etj... jo shumė e gjatė pa krijuar bezdisje. (Kjo nuk kėrkohet zyrtarisht por, duke e paraqitur kėtė nė bazė tė intervistės qė ata do i bėjnė bashkėshortes krijon besim tek ēeėshtja pėr vizė. Ndėrsa dokumentet qė duhen pėr nė Shqipėri, janė njė certifikatė martese, certifikatė familjare pėr tė dy dhe certifikatė personale pėr tė dy. Tė gjitha certifikatat duhen noterizuar dhe vulosur nga bashkia e qytetit dhe Ministria e Jashtme. Ndėrkohė qė kėshillohen disa dokumenta shtesė, (pėr tė krijuar besim pėr lidhjen tuaj) si fotografi me familjen e gruas, me bashkėshorten, kartolina me data tė ndryshme, letra, etj. Pasi tė keni grumbulluar dosjen e dokumenteve bashkėshortja mund ti drejtohet ambasadės pėr aplikim pėr vizė, tani me duket takimi rezervohet nga interneti nuk jam shume i sigurte sepse. Gjatė intervistės nė ambasadė bashkėshortja do t iu pėrgjigjet pyetjeve tė thjeshta identifikuese si datėlindjen e bashkėshortit, emrin dhe mbiemrin e tij, ku punon, ku jeton, datat e martesės, tė fejesės, tė njohjes, historinė e njohjes dhe pyetje tė kėtij karakteri tė cilat bėhen vetėm pėr tė krijuar besim tek njė lidhje serioze midis njė ēifti. Por pavarėsisht procedurave mund tė ndoshė qė viza edhe tė refuzohet herėn e parė. Nėse nėj gjė e tillė ndodh lexo me kujdes letrėn e refuzimit, plotėso ato ēfarė kėrkohen dhe nėse mendon se i ke tė gjitha dokumentet nė rregull rifillo sėrish kėrkimin pėr vizė. Ambasada nė shumė raste e ka si proces refuzimin herėn e parė pėr tė testuar temperamentin e aplikuesit, sidomos nė Shqipėri.

  Dokumentet nga Anglia:

  1.Kontrata e shtėpisė, (Tenancy Agreement)
  2. Deklarata e pasurive nė bankė, (Bank statements, 3>6 muaj)
  3. Kontrata e punės ose letėr konfirmimi nga punėdhėnėsi, "Payslips" nga puna (3>6 muaj)
  4. Fatura e telefonit, nėse keni (Bill BT, etc)
  5. Fatura e televizorit, (TV licensė)
  6. Karta e shėndetit, (GP Card)

  Dokumentet nga Shqipėria
  1.Certifikatė martese
  2.Certifikatė familjare pėr tė dy bashkėshortėt
  3. Certifikatė personale pėr tė dy
  4. Tė gjitha certifikatat duhen noterizuar dhe vulosur nga bashkia e qytetit dhe Ministria e Jashtme nė Tiranė
  Sipas ISSH-sė fondi i sigurimeve shėndetėsore ėshtė shtatė herė mė i lartė se nė vitin 1995  Ballkan.com

   Ora ėshtė Thu Sep 20, 2018 9:57 pm