FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  Berisha: Akuzat e Rusisė, shpikje me synime konstante antishqiptare

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default Berisha: Akuzat e Rusisė, shpikje me synime konstante antishqiptare

  Mesazh nga Sajmiri prej Wed Aug 27, 2008 1:27 pm

  Kryeministri shqiptar Sali Berisha dhe homologu i tij islandez diskutuan dje edhe pėr situatėn mė tė fundit nė Gjeorgji dhe pasojat e agresionit rus nė kėtė vend. Kryeministri Sali Berisha i mohoi akuzat e ngritura nga Rusia se Shqipėria i ka shitur armė Gjeorgjisė. Nė konferencėn e pėrbashkėt me kryeministrin e Islandės Haarde, Berisha iu pėrgjigj akuzave tė Moskės, se “tė mendosh se Gjeorgjia paska nevojė pėr armėt e Shqipėrisė, ėshtė njė shpikje”. “Gjeorgjia ėshtė njė vend qė ka pasur armėt e veta dhe ushtrinė e vet”, deklaroi Berisha. Shefi i ekzekutivit shqiptar tha se nuk ishte i habitur me sulmin rus dhe se kėto sulme kanė njė qėllim konstant ndaj shqiptarėve. “Akuzat ruse nuk mė ēudisin Ka njė qėndrim konstant ndaj shqiptarėve. Pėr mendimin tim qėndrimi rus ndaj vendeve tė vogla ėshtė jashtėzakonisht I dėnueshėm. Njė ditė sulmon njė vend, ditėn tjetėr bėn deklarata kundėr anėtarėsimit tė Shqipėrisė dhe Kroacisė nė NATO”, pėrfundoi deklaratėn e tij kreu i qeverisė shqiptare Sali Berisha. Kreu i shtabit tė ushtrisė ruse, gjenerali Anatoly Nogovitsyn dy ditė mė parė pat akuzuar Shqipėrinė dhe vende tė tjera tė Ballkanit dhe tė Europės Lindore si Maqedonia, Bullgaria, Ukraina, Hungaria apo Rumania se kanė funizuar me armė Gjeorgjinė. Mė herėt akoma, Rusia pat mbajtur qendrim shumė obstruksionist ndaj anėtarėsimit tė vendeve tė Ballkanit nė NATO si dhe ndaj vendosjes sė sistemit antiraketė nė Evropė, por duket se kjo retorikė po respekton traditėn e pansllavizmit dhe tė ringjalljes sė ambicies perandorake, pėrmes mbeturinave tė KGBsė, qė sot duket se po kėrkojnė tė riorganizohen nė njė shtet tė madh autokratik. ...

   Ora ėshtė Mon Oct 15, 2018 9:01 pm