FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  MAKINAT ME TE PERSHTATSHME PER FEMRAT ATO JANE 10

  Share
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default MAKINAT ME TE PERSHTATSHME PER FEMRAT ATO JANE 10

  Mesazh nga Sajmiri prej Thu Sep 18, 2008 8:10 pm

  Femrat shprehen se do t’u pėlqente njė makinė e shpejtė, e bukur dhe e thjeshtė pėr tė ecur me tė. Njė pjesė e tyre dėshirojnė makina e tyre tė ketė hapėsirė tė madhe dhe ēmim tė ulėt. Hapėsira pėr familjet e mėdha nė numėr ėshtė thelbėsore nė shumė raste dhe siguria po ashtu vlerėsohet tepėr. 10 makinat e radhitura mė poshtė janė cilėsuar si mė tė pėrshtatshmet pėr femrat duke pasur parasysh preferencat, stilin e jetesės dhe tė ardhurat.

  Focus Ford
  Fokus Ford shquhet pėr karakterin e veēantė dhe ky produkt ėshtė shitur maksimalisht nė SHBA dhe Kanada. Kohėt e fundit kjo makinė ka arritur me sukses edhe tregun europian duke u preferuar si pėr cilėsinė ashtu edhe pėr pamjen e saj. Kabina e gjatė, pozicioni i timonit, ambjenti i brendshėm dhe gjenerata e re e shpejtėsisė vijnė nė Ford Focus me njė simbol dallues pasi ajo nuk paguhet si njė ėndėrr europiane.

  Honda Civil
  Civil gjendet kudo dhe kjo pėr njė arsye tė mirė: janė ekonomike, tė thjeshta pėr t’a ngarė dhe fluturojnė me shpejtėsinė e erės.
  Kėto lloj makinash mund tė gjenden fare lehtė tė pėrdorura me njė ēmim tė ulėt, krahasuar me ēmimin qė kanė realisht. Invovacioni ka tė bėjė me gomat e ulta tė cilat bėjnė qė Civil tė konsiderohet i rehatshėm dhe praktik. Versionet e motorit me benzinė janė perfekte dhe me kosto tė ulėt. Pa asnjė mėdyshje, kjo ėshtė makina mė elegante e pėrdorur nga femrat. 10 milion tė tilla janė shitur qė nė vitin 1973 dhe ajo ėshtė vlerėsuar maksimalisht edhe nga kompanitė e tjera tė automjeteve.

  Honda Fit
  Prodhuesit e saj janė tė vetėdijshėm se kanė krijuar njė automjet tė pėrmasave tė vogla dhe jo shumė tė thjeshtė pėr tė ngarė. Gjerėsisht ajo ėshtė shpėrndarė nė tregun amerikan dhe atė kanadez. Fit ėshtė ideuar pėr rrugė urbane pasi nė sajė tė pėrmasave tė vogla ajo mund tė ēajė lehtėsisht trafikun e rėnduar dhe tė parkohet midis hapėsirės sė makinave tė mėdha.
  Honda fit ėshtė e pėrbėrė nga njė motor 1.5 dhe konsiderohet si automjet ekonomik.

  Mazda 3

  Mazda e re sjell kombinimin e stilit, hapėsirės dhe kėnaqėsisė sė komoditetit qė nuk gjendet shpesh tek Mazda. Ajo ėshtė e pėrbėrė nga 4 dyer dhe fillimisht ka kosto tė ulėt por ajo qė rekomandohet pėr cilėsinė mė tė lartė ėshtė automjeti me 5 dyer. Pėrveē cilėsisė, Mazda me 5 dyer ėshtė mjaft praktike, pa pėrmendur pastaj njė shtesė tė vogėl tė kabinės pėr familjet me numėr tė madh personash. E paraqitur nė vitin 2004, Mazda 3 u njoh si makina mė elegante qė tė jepte kėnaqėsinė e shpejtėsisė. Nė vitin 2007 ajo u ridizenjua pėr t’u paraqitur sėrish me satandarte tė reja dhe njė ēmim prej 14,390 dollarė dhe 18,980 dollarė. Mangėsia e kėtij automjeti ėshtė se nuk mund tė kthehet menjėherė nė kthesa tė forta.

  Mazda MX-5 Miata
  Miata ėshtė makina e pėrkryer pėr femrat qė nuk kanė familje dhe qė kanė njėkohėsisht njė makinė tė dytė. Ato janė ekonomike dhe megjithėse portbagazhi ėshtė i ngushtė, Miata ofron hapėsirė tė mjaftueshme pėr njė fundjavė romantike pėr dy persona. Pėr ditėt tuaja tė zakonshme ajo do t’i jepte pak shkėlqim edhe pamjes suaj. MX-5 Miata ėshtė ende e vogėl por nė krahasime me modelet e vjetra ajo ėshtė pak mė e madhe. Pėrsa i pėrket shpejtėsisė, kur ajo nuk ecėn shpejt, tė jep idenė se po qėndron pa lėvizur pasi nuk dėgjohet asnjė zhurmė bezdisėse.

  Mercedes-Benz, E-class
  Keni punuar shumė. Tani shijoni gjithēka! Mercedes E-class ofron mė shumė prestigj nė automjetin me 5 yje. Ajo ka njė fomrė perfekte, e madhe pėr njė familje normale, por e vogėl kur bėhet fjalė pėr t’u parkuar njė njė qytet me trafik tė ngarkuar. E-class ėshtė mėnyra mė e mirė pėr t’i dhėnė vetes kėnaqėsinė maksimale. Mercedes-Benz, E-Class nė vite ėshtė konsideruar si fortesa e luksit, sigurisė deh imazhit perfekt. Automjeti me tė cilin mund tė krahasohej me krenari ėshtė Audi, Lexus etj. Luksi i pamjes sė brendshme nuk ndryshon shumė nga modeli i vitit tė kaluar dhe modelet sportive kanė ngjyrė mė tė errėt nė ambjentet e brendshme dhe kontrasti i ngjyrave tė dyerve me ndenjėset.

  Nissan Sentra
  Ndonjėherė mendohet se femrat janė mė praktike se meshkujt dhe Sentra ėshtė njė nga automjetet mė praktike dhe tė bollshme nė tregun botėror. Automjeti automatik pėrcjell nė mėnyrė perfekte shpejtėsinė dhe kursen karburant. E dizenjuar sėrish nė vitin 2007 Sentra vjen mė e bollshme nė ambjentin e brendshėm, krahasuar me rivalėt e saj. Kur duam tė blejmė njė automjet shpesh synojmė tė gjejmė njė me pėrmasa mesatare pasi mendojmė se nuk do tė na hyjė nė punė hapėsira e brendshme. Kjo do tė ishte fatale nė rastet kur kemi pėr tė transportuar diēka dhe Sentra nė kėtė rast do tė na kursente mjaft. Nė tė janė ndėrthurur mjaft mirė inovacioni me tradicionalen.

  Subaru Forester
  Forester vjen natyrshėm si makinė luksi dhe modelit sportiv. Nė rrugė ajo dallon pėr gjallėrinė dhe performancėn magjike. Ky automjet ėshtė pėrshtatur pėr ndryshimet e shpeshta tė motit si borė dhe shi duke na bėrė tė ndihemi mė tė sigurt. Samaru do tė ishte perfekt edhe nė rrethanat qė njė makinė e zakonshme nuk mund tė rezistonte si nė rrigėt e ngrira duke shmangur aksidentet. Siguria ėshtė pika e fortė e Forester ndėrkohė qė shumė automjete tė vogla sportive janė tė rrezikshme nė rrugė me probleme dhe shpejtėsia e madhe i ēon ato nė pėrplasje dhe devijim.

  Toyota Camry
  Ekziston njė arsye pse Camry rezulton makina mė e shitur nė Amerikė dhe kjo ndodh prej kohėsh. Ajo ėshtė e gjerė, e qetė, e rehatshme si njė shtėpi e ndėrtuar me beton. Me modelin e ri tė viti 2007, Camry ofron mė shumė zgjedhje se kurrė mė parė. Shumė blerės do ta zgjidhnin pėr ēmimin e arsyeshėm por edhe pėr sasinė e pakėt tė karburantit qė harxhon. Toyota Camry e vitit 2007 bėn pjesė nė gjeneratėn e gjashtė tė automjeteve Camry. 10 milion tė tilla janė shitur qė nė prezantimin e parė tė saj dhe rreth 458,000 janė shitur vetėm nė SHBA vetėm nė vitin 2005.

  Volkswagen Jetta

  Pa fat nė dashuri, me fat nė makina. Automjeti i vogėl Volkswagen ėshtė i duhuri pėr njė femėr tė pavarur me njė pozitė tė veēantė nė shoqėri. Por ajo do tė ishte perfekte edhe pėr pėr njė familje tė madhe. E gjitha e pėrshtatur nė ngjyrėn e zezė dhe gri, e madhe dhe e thjeshtė duket makina qė po ndryshon botėn. Ndryshe nga llojet e tjera Jetta ėshtė automjeti tipik europiane e shpejtėsisė por jo vetėm. Volkswagen Jetta shquhet edhe pėr sigurinė nė rrugė ashtu si edhe modelet e tjera tė kėsaj kompanie.
  CatWoman
  CatWoman
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 2031
  Age : 28
  Registration date : 04/07/2008

  default Re: MAKINAT ME TE PERSHTATSHME PER FEMRAT ATO JANE 10

  Mesazh nga CatWoman prej Fri Sep 19, 2008 1:37 pm

  Mua me pelqejn Smart


   Ora ėshtė Thu Mar 21, 2019 8:33 am