FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  NE MESHKUJVE NA PELQEJNE FEMRAT E RREZIKSHME

  Share
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default NE MESHKUJVE NA PELQEJNE FEMRAT E RREZIKSHME

  Mesazh nga Sajmiri prej Thu Sep 18, 2008 8:16 pm

  Femrat e sjellshme, tė cilat zakonisht pėrgjigjen: “Po, zemėr…”, shumė rrallė krijojnė ndonjė qėndrim dhe nuk e kundėrshtojnė partnerin e tyre, janė mė pak tė dėshirueshme nga meshkujt. Shumica e meshkujve kėrkojnė nga femrat, jo vetėm tė jenė partnerė tė barabartė, por edhe tė jenė tė rrezikshme, tė dinė ēka duan, tė kenė jetėn e tyre, punėn, ambiciet, qėndrimet e palėkundshme dhe tė mos thyhen lehtė.
  Femra, e cila nuk i gjunjėzohet mashkullit tė saj ėshtė mė tėrheqėse dhe mė e dėshirueshme nė kohėn moderne, nė krahasim me femrėn e ndjeshme, e cila e pret princin me kalė tė bardhė. Meshkujve u pėlqen konkurrenca. Ata janė krenar nėse kanė njė veturė tė tipit tė veēantė, parfum ose tesha me firmė, e njėjta vlen edhe pėr femrėn. Meshkujve u pėlqejnė femrat pėr tė cilat duhet tė japin shumė mund pėr ta bėrė pėr vete. Ata kanė dėshirė qė femra e tyre tė jetė e veēantė, ndryshe nga tjerat dhe intriguese. Ndėrsa shumė mė shkurt do tė qėndrojnė me njė femėr, e cila pranon me tė parėn, pasi do tė mėrziteshin shumė shpejt. Mashkullit nuk i pėlqen qė femra t’i rijė nė qafė. Kur del me shoqėrinė pėr tė pirė, dhe e dashura e tij e mer disa herė nė telefon, do ta mėrzis shpejt. Ndėrsa nėse partnerja nuk i thotė asgjė, dhe pėrkundėr kėsaj edhe ajo del me shoqėrinė e vet, do ta intrigojė mė shumė egon e mashkullit, nė kėtė rast mashkulli do tė jetė ai qė do ta thėrrasė nė telefon.
  Meshkujt “ndizen” mė shumė pas femrave, tė cilat qėndrojnė tė fshehta, i mbajnė nė distancė, dhe nuk i lejojnė tė kenė kontroll mbi to. Femrat e pavarura, me vetėbesim, nuk e pėrmendin lehtė martesėn, dhe kjo do t’i sjell shumė mė shpejt tek altari.
  Siguria
  Gjithkush ka nevojė pėr siguri nė jetėn seksuale. Njerėzit shprehen se kanė nevojė pėr njė siguri nė jetėn e tyre tė pėrditshme, nė punė, nė ēift, etj. Duke u rikthyer nė vitet ’80-tė, nė anketat lidhur me dėshirėn femėrore vihet re se njė femėr ka dėshira seksuale, por ajo duhet tė ndihet e sigurt. Pra, ēiftet duhet tė jenė tė sigurt. Tashmė nuk mund tė pyesim mė se deri nė ē’masė, kjo siguri mund tė bėhet e bezdisshme. Ka njė nuancė, ndryshim mes besimit aq sa duhet dhe tė mos bėrit tė mėrzitshėm. Pėr qėndrueshmėrinė tė gjitha gratė ėndėrrojnė njė dashuri tė madhe dhe tė rrish gjithė jetėn bashkė. Por jeta ėshtė e gjatė. Natyrisht qė ato e kanė kėtė dėshirė thellė brenda vetes. Por ky detaj zbehet kur ato shohin se jeta nė ēift nuk zgjat shumė pėr shumė arsye. Sot i jep fund lidhjes me dėshirė pėr gjėrat qė nuk tė shkojnė mė pėr shtat, duke pėrfshirė edhe anėn seksuale. Ne kemi nevojė pėr t’u pėrmirėsuar. Te ēiftet e tanishėm ėshtė shumė e vėshtirė tė realizohet, kėshtu qė shkojnė drejt ndarjes.
  Ndarja
  Sipas statistikave njė nė dy ēifte ndahen. Ekspertėt thonė se do tė gaboheshim nėse do tė mendonim se pasioni zgjat 50 vjet. Sipas ture, fjala “pasion” bllokon gjithēka. Nė pjesėn e parė tė shekullit XX, zgjidhej njė njeri qė ishte punėtor dhe qė vinte nga e njėjta shtresė sociale. Nėse ishin mirė me njėri-tjetrin, ishte se e zbulonin njėri-tjetrin nė mėnyrė progresive. Pasioni ėshtė buka e bardhė qė duam ta hamė menjėherė! Nėse nuk bėjmė asgjė, pasioni zgjat vetėm 18 muaj. “Ose njerėzit nuk bėjnė asgjė me idenė se fajin e ka gjithmone tjetri”, - shprehet seksologu Mimoun. Prandaj, pėr tė dalė nga kjo gjendje duhet thėnė se nė dashuri pasioni i jep njė energji qė nė fillim dhe nė vazhdim pėr ēiftin. Njerėzit merren me punėt familjare, me paratė, fėmijėt, projektet profesionale. Asnjė nuk tė flet pėr anėn seksuale. Tė thuash: “I bėra llogaritė ajo nuk mė dėshiron mė” apo “Ajo mė la” ėshtė njė ngushėllim i pėrgjithshėm. Dimensioni seksual pėrhapet gjatė fazave tė jetės dhe sipas prioriteteve tė momentit. Seksualiteti nuk ėshtė asnjėherė linear. Ideali i shkrirjes, i njė energjie tė vazhdueshme ėshtė njė gėnjeshtėr. Kur thuhej se: “Nė fillim ishte mė mirė”, kjo nuk ka tė bėjė me gjėrat konkrete, materiale. Por, kjo ka tė bėjė me aftėsinė pėr tė ndarė emocionin.
  Anketa
  Nė njė anketė, pyetjes “Mendoni shpesh pėr seksin?”, meshkujt i janė pėrgjigjur “Po” nė masėn 61 pėr qind, ndėrsa femrat 35 pėr qind. Ēiftet pėrplasen nė atė qė ka tė bėjė me dėshirėn seksuale. Tek njė nė dy ēifte, femra ka mė shumė probleme me kėtė dėshirė. Vetėm se njė gjė e tillė sa vjen dhe po ndryshon. Ka gjithnjė e mė shumė burra qė flasin pėr mungesė dėshire. Dhe burrat kanė tė njėjtat argumente si dhe femrat. Ata thonė: “Kur zihesh gjithė ditėn nuk ke se si tė bėsh dashuri nė darkė!”. Meshkujt kanė hyrė nė shekullin XX-tė me idenė se femrat kanė dėshira, dhe kjo gjė ėshtė bėrė pėr to. Por femrat, nė hakmarrje tė kėsaj dėshire seksuale i vendosin burrat nė vendin e detyrimit qė t’iu jepen atyre.
  Dieta
  Njė dietė e shėndetshme jep edhe rezultatet e saj pozitive. Dhe kjo vlen jo vetėm nė drejtimin shėndetėsor dhe mirėqėnien fizike, por edhe nė rregullimin dhe pėrmirėsimin e aktivitetit seksual. Dietologėt dhe seksologėt pas studimeve dhe eksperimenteve tė ndryshme kanė arritur tė na servirin njė dietė me rezultate pozitive pėr shėndetin seksual. Nė fakt, kėtė herė, pėrveē vėshtirėsisė pėr tė rėnė ndonjė kile nga pesha nė njė muaj dhe falė njė regjimi ushqyes shumė preciz, do tė jetė e mundur pėr ta rregulluar mė mirė paraqitjen tuaj seksuale dhe arritjen e orgazmės kėnaqshėm e mė lehtėsisht. Njė numėr jo vogėl dietash tė tilla gjenden nė faqe tė ndryshme tė internetit. Dietat pėr arritjen e orgazmės, shumė shpejt do tė bėhen edhe njė libėr i vėrtetė, qė tregon qė disa ushqime mund tė jenė shumė favorizuese dhe disa tė tjera penguese tė epshit e pėrgjigjes seksuale. Ndėrmjet ushqimeve tė pėrmendura nė dietat seksuale dhe me shumė ndikim ėshtė vaji i peshkut. Ai ėshtė i dobishėm edhe pėr zemrėn. Gjithashtu, mė pas, ėshtė i nevojshėm edhe njė raport preēiz i vitaminave dhe i mineraleve, konsumimi i ēokollatės ėshtė prezenca e balancuar e ushqimeve tė ndryshme tė tavolinės. Edhe mė tė rėndėsishme se ushqimet, qė favorizojnė orgazmėn, janė ato qė e rrėzojnė kėtė balancė. Mund tė jepen disa shembuj tė substancave shumė tė ngjashme, qė me shumė lehtėsi mund ta “vrasin” orgazmėn. E para ėshtė kafeina, njė substancė me tė cilėn ne abuzojmė shumė shpesh, sidomos nė ditėt qė jemi shumė tė mbingarkuar me punė. Kafeja dhe shumė ushqime qė shtojnė kafeinėn duhet tė konsumohen me kursim.


  Pėrjetimi i dashurisė dhe ndjenjat

  Ndihma ndaj tė tjerėve apo e ashtuquajtura ndjesia altruiste, ėshtė e lidhur me njė mbrojtje mė tė madhe dhe mirėqėnie mė tė lartė tė shėndetit mendor, krahasuar me rastet kur personi ėshtė pėrfitues i ndihmės nga tė tjerėt. Kjo do tė thotė se pėrkrahja, ndihma qė dikush mundet t’i bėjė familjarėve, bashkėshortit, apo tė tjerėve ka mė tepėr pėrfitime pėr vetė personin sesa pėr individėt qė e marrin kėtė lloj pėrkrahjeje. Ndjenja e dashurisė herė na mbron e herė na bėn mė tė pavėmėndshėm, mė tė papėrqėndruar e mė tė shqetėsuar. Shumė studime kanė treguar se gjatė periudhės sė rėnies nė dashuri dhe gjatė pėrjetimit intensiv tė saj, sidomos nė gjashtėmujorin e parė, nivelet e serotoninės, njė neurotransmetues, janė tepėr mė tė larta sesa vlerat normale. Studiuesit kanė studiuar alterimet e niveleve tė serotoninės gjatė rėnies nė dashuri me luhatjet e niveleve tė saj gjatė ērregullimeve obsesivo-kompulsive.
  CatWoman
  CatWoman
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 2031
  Age : 28
  Registration date : 04/07/2008

  default Re: NE MESHKUJVE NA PELQEJNE FEMRAT E RREZIKSHME

  Mesazh nga CatWoman prej Fri Sep 19, 2008 1:34 pm

  O Sajmir na lodhe duke lexuar!lol2 shume artikull interesant ky dhe eshte teper per teper i vertet se kohet jan ndryshuar dhe grat jan mesuar qe kan dhe ato force dhe skan nevoj per ndihmen e nje buri qe te ruajn veten!
  adiii
  adiii
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 1926
  Age : 32
  Location : usa
  Registration date : 22/06/2008

  default Re: NE MESHKUJVE NA PELQEJNE FEMRAT E RREZIKSHME

  Mesazh nga adiii prej Sat Sep 20, 2008 2:17 am

  sajmir goca nuk don nga keto gjona se i dine vete lol!
  CatWoman
  CatWoman
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 2031
  Age : 28
  Registration date : 04/07/2008

  default Re: NE MESHKUJVE NA PELQEJNE FEMRAT E RREZIKSHME

  Mesazh nga CatWoman prej Sat Sep 20, 2008 6:02 pm

  MDR71

  Sponsored content

  default Re: NE MESHKUJVE NA PELQEJNE FEMRAT E RREZIKSHME

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu Mar 21, 2019 8:33 am