FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  JA FAKTORET NE SHFAQJEN E SEMUNDJEVE REUMATIZMALE

  Share
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default JA FAKTORET NE SHFAQJEN E SEMUNDJEVE REUMATIZMALE

  Mesazh nga Sajmiri prej Thu Sep 18, 2008 8:49 pm

  Reumatizma e cilėsuar ndryshe edhe si sėmundja e moshės sė tretė, ka lidhje tė ngushtė me vendbanimin e personave tė prekur. Sipas specialistėve, kjo sėmundje nė vendin tonė ėshtė shumė e pėrhapur, kjo pėr shkak tė klimės dhe kushteve tė punės dhe banimit. Kurat mė tė mira, sipas mjekėve specialistė janė barishtet. Nė farmacitė bimore, ekzistojnė bimė tė perėndimit qė janė tė shumta pėr sa i pėrket llojeve. Pėrzierje e bimėve qė tregtohet ėshtė tretur nė alkool bimėsh 39 gradė dhe quhet Schenden Bitter dhe bashkė me tė edhe njė lloj kremi i quajtur Calendula Saslbe dhe ėshtė e pėrbėrė nga yndyra dhe lulja e quajtur Calendula Officinalis qė, ndryshe nė gjuhėn e popullit quhet lule duhani, sepse i ka gjethet tė ngjashme me tė.
  Shkaqet
  Shkaqet e sėmundjeve reumatizmale janė tė pėrgjithshme dhe lokale, shpjegojnė reumatologėt duke pohuar se shkaqet lokale, pra tė pjesėve tė ndryshme tė trupit, janė tė shpeshta gjatė artrozės. Sipas tyre, sa herė qė sforcohet njė nyjė, duhet tė mendohet pėr rrezikun e dėmtimit tė saj, sidomos ato me natyrė sportive dhe profesionale nga mikrotraumat, kjo mundėsi shtohet nė rast se kemi tė bėjmė me njė anomali anatomike tė fituar apo tė lindur, e cila ndikon fuqishėm mbi artrozė. Ndėrsa ndėr shkaqet e pėrgjithshme, specialistėt pėrmendin moshėn, e cila pėrbėn njė faktor etiologjik ku artroza sa vjen e theksohet. Ndėrkohė, faktori gjenetik, pra trashėgimia, sipas mjekėve ndikon sidomos nė formėn e artrozės sė gishtave tė kėmbėve dhe tė duarve, ku viktimė e kėsaj, sipas tij, janė sidomos femrat. Po ashtu klima e ftohė ndikon shumė nė rėndimin e artrozės poliartikulare, e cila prek duart dhe viktimė janė sidomos gratė pas tė 50-ve, kur kjo kombinohet me perimenofrazėn, por te gratė edhe mbipesha ėshtė faktor negativ pėr sėmundjet reumatizmale.
  Kėshillat
  Kremrat qė janė tė pėrbėrė me kėto lloj bimėsh, kanė njė pėrdorim shumė tė lehtė, me to lyen lėkurėn, nė pjesėn ku ke dhimbje para se tė vesh kompresėn e lagur me Scheden Bitter. Pėr kompresė merret njė garzė nė madhėsi tė vendit ku e ke dhimbjen dhe e lag me kėtė lloj tretjeje bimėsh, mė pas e vendos nė vendin e dėshiruar dhe e mbėshtjell me qese najloni dhe e shtrin mirė nė mėnyrė qė tė mos depėrtojė ajri e as tė lagen apo ndoten rrobat, por pėr mė tepėr kjo mėnyrė pėrdoret pėr tė mbajtur nxehtėsinė, sepse po depėrtoi tė ftohtit, atėherė kompresa duhet tė hiqet sepse nė vend tė kurojė, ajo shkakton dėme. Pėr tė ruajtur ngrohtėsinė dhe pėr tė mos lėvizur kompresa, duhet ta mbėshtjellėsh garzėn me qese najloni edhe me njė copė tė leshit apo tė pambuktė dy apo tre fish dhe ta lidhėsh me ndonjė shami apo diēka elastike qė tė mos lėvizi kompresa.
  Plazhi
  Rėra, e nė veēanti, rėra e pastėr ėshtė tepėr efikase pėr kurimin e reumatizmės. Kėshilla numėr njė e specialistėve ėshtė qė tė gjithė personat qė kanė probleme me kėtė sėmundje, duhet tė shfrytėzojnė nė maksimum, rėrėn gjatė orėve tė mėngjesit dhe tė pasdites, pasi nė drekė temperatura ėshtė shumė e lartė dhe ėshtė e pamundur qė trupi ta durojė atė. Ndėrkohė, pas njė studimi tė kryer me 200 atlete, pėr 2 vjet studiuesit kanė dalė nė njė rezultat: sporti i bėn mirė kockave. Disa ushtrimeve tė kombinuara kanė treguar se sporti i bėn mirė forcimit dhe kalcifikimit tė kockave. Vihet re qė njerėzit qė nuk merren me sport kanė njė shkallė tė lartė plogėshtie e cila vjen si shkak i mosmarrjes me sport. Ndėrkohė qė kėta persona shpesh vuajnė nga sėmundje tė kategorisė reumatizmale, duke sjellė probleme tė dukshme pėr shėndetin.

  Disa kėshilla si ta kurojmė reumatizmin

  1- Bėni dy herė nė javė ushtime gjimnastikore
  2- Merrni herė pas herė, (njė herė nė dy ose tre muaj) tableta multivitaminė
  3- Jetoni nė ambiente qė nuk janė tė ftohta
  4- Bėni plazh ēdo vit dhe e rėndėsishme ėshtė qė tė shtriheni nė rėrėn e mėngjesit dhe pasdites
  5- Pini sa mė shumė ēarja me bimė jeshile
  6- Pėrdorni ujė mineral
  7- Hani sa mė shumė fruta mė vitaminė C dhe A
  8- Sa herė qė ndjeheni tė lodhur pėrdorni paracetamol, ose medikamente tė tjera pėr pėrmbajtje paracetamoli.

  Sporti mban larg reumatizmin

  Specialistėt kėshillojnė qė duke u marrė me sport tė paktėn dy herė nė javė, i bėn mirė kockave, jo vetėm duke i forcuar ato, por edhe duke ndihmuar procesin e kalcifikimit, mjaft i domosdoshėm pėr njeriun. Madje kjo ėshtė njė ndėr mėnyrat kryesore pėr tė mbajtur sa mė larg vetes, reumatizmin. Jo pak, por tridhjetė ditė nė vit, mjekėt rekomandojnė plazh, pėr tė gjithė personat qė kanė probleme me reumatizmin. Sipas tyre, ėshtė shumė e rėndėsishme, qė ato tė shtrihen nė rėrėn e plazhit nė mėngjes dhe nė darkė. Ndėrkohė qė pėrdorimi i bimėve jeshile ėshtė shumė i kėshillueshėm. Ato duhet tė zihen pėr rreth 20 minuta dhe mė pas do tė pihen pėr tė lehtėsuar dhimbjet reumatizmale. Ēaji duhet tė zihet nė njė enė porcelani dhe jo metalike.

  Analgjetikėt, ilaēet qė kurojnė sėmundjen

  Analgjetikėt janė ilaēe qė lehtėsojnė dhimbjen pa e ulur inflamacionin. Ato janė shumė efektive nė uljen e dhimbjeve tė lehta dhe jo shumė tė forta, tė ngjashme me atė tė dhimbjes sė kokės ose tė dhėmbit. Ato nuk kanė efekte anėsore si ilaēet e tjera . Analgjetikėt japin efekt shpejt zakonisht brenda njė ore. Ēlirimi nga dhimbja zgjat zakonisht nga 4 deri nė 8 orė. Kėto ilaēe funksionojnė duke penguar dėrgimin e sinjaleve dhe dhimbjes nė tru ose duke penguar vetė trurin qė tė marrė sinjale. Acetaminophen pėrbėrėsi aktiv qė ndodhet tek analgjetikėt mė tė pėrdorur. Pėrfshi ato qė nuk kanė aspirinė nė pėrbėrjen e tyre si: Anacin, Execedrin, dhe Tylenol. Dy vitamina janė shumė tė rėndėsishme pėr trupin e njeriut dhe ndihmojnė nė shmangien e problemeve reumatizmale, ato janė vitamina C dhe A.

  Problemet qė sjell artriti reumatik

  Pezmatimi reumatik i nyjeve trupore (kyēeve) ose ndryshe artriti reumatik ėshtė njė sėmundje malcuese, qė shpesh nis nė nyjet e vogla, nė duar dhe kėmbė. Kyēet ėnjten, tė dhembin dhe nė rastin e malcimit tė madh ato bėhen tė nxehta. Malcimi ēon nė sertėsi nė kyēe, sidomos kur njeriu ēohet nė mėngjes apo ka qėndruar nė njė vend pėr njė kohė tė gjatė. Mė e zakonshmja ėshtė qė kyēet preken po aq shumė nė tė dyja anėt e trupit. Malcimi nis nė indet e kupės sė kyēit. Nėse malcimi vazhdon pėr njė kohė tė gjatė mund tė dėmtojė pjesė tė ndryshme nė kyē dhe rreth tij si kėrcet e kyēit, kockat, gilcat dhe ligamentet. Lėvizshmėria nė kyēe keqėsohet dhe kyēi nė disa raste mundet tė keqvendoset.

  Faktorėt nė shfaqjen e artritit

  Studiuesit nuk kanė arritur akoma tė sqarojnė shkaqet qė ēojnė nė artritin reumatik. Me sa duket ka shumė faktorė qė marrin pjesė. Ėshtė konstatuar se ka disa prirje tė trashėgueshme qė pėrbėjnė njė rrezik mė tė madh pėr t'u kapur nga artriti reumatik. Rreziku pėr t'u kapur nga njė variant mė i rėndė i sėmundjes mund tė jetė gjithashtu i trashėgueshėm. Tek dikush qė ka prirje pėr t'u kapur nga kjo sėmundje mundet qė disa lloj infektimesh tė bėjnė qė ajo tė shpėrthejė. Faktorėt hormonalė, por edhe tuhatja mund tė ndikojnė nė tė. Gratė preken nė mė tepėr se dyfishin e rasteve sesa burrat. Artriti reumatik mund tė shfaqet nė tė gjitha moshat, por mosha mesatare tek ata qė sėmuren ėshtė 55 vjeē. Kjo sėmundje gjendet nė tė gjithė botėn dhe ėshtė pothuajse njėlloj.

   Ora ėshtė Thu Mar 21, 2019 8:32 am