FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  TIRANE KUJDESUNI NGA HAJDUTET MBERRIJNE CELESAT SPIUNE

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default TIRANE KUJDESUNI NGA HAJDUTET MBERRIJNE CELESAT SPIUNE

  Mesazh nga Sajmiri prej Mon Oct 06, 2008 9:57 pm

  TIRANĖ - Tani e tutje, kushdo qė ka njė shtėpi nė kryeqytet, duhet tė ruhet nga forma mė e re e vjedhjes sė shpikur nga hajdutėt. As edhe njė ēelės magjik s’do t’u bėnte punė mė sė miri hajdutėve, tė cilėt tashmė vetėm nėpėrmjet njė aparature krejt tė thjeshtė hapin derėn si me magji. Nuk kanė bėrė ndonjė shpikje tė madhe, e as nuk kanė vjedhur ndonjė kod sekret. Aspak! U mjafton vetėm njė aparat i krijuar me njė elektro-motor tė vogėl, dy bateri me fuqi 1.5 volt, njė buton takim-stakimi dhe njė fije e hollė ēeliku. Me anė tė fijes sė ēelikut, e cila futet nė vendin e ēelėsit dhe nėpėrmjet butonit tė takim-stakimit vihet nė lėvizje elektromotori qė ushqehet nga bateria. Nėpėrmjet vibrimit fija e ēelikut lėviz nga pozicioni i tyre fillestar pjesėt e brendshme tė bravės sė derės, pas sė cilave formėzohet dhe ēelėsi, i cili ėshtė i veēantė pėr ēdo bravė. Pas njė periudhe vibrimi, fija e ēelikut nxjerr thuajse jashtė pėrdorimit tė gjitha pjesėt e vogla tė bravės, duke bėrė tė mundur qė kjo bravė tė hapet nga ēdo ēelės. Dhe sa hap e mbyll sytė, hajduti ka nė dorė apartamentin tuaj me gjithė ēfarė ka brenda. Por deri tani, metoda e lehtė dhe fitimprurėse ishte ekskluzive vetėm pėr 27-vjeēarin Astrit Hoxha, i arrestuar nga policia ditėn e djeshme, pasi akuzohet se me anė tė kėsaj metode ka vjedhur katėr banesa dhe dyshohet edhe pėr njė numėr tė pacaktuar banesash tė tjera, tė padokumentuara akoma.

  Arrestimi
  I riu me precedentė penalė pėr “dhėnie ndihme pėr kalim tė paligjshėm tė kufirit” dhe pėr “vjedhje” u arrestua dje pėr tė disatėn herė pėr “vjedhje mė shumė se njė herė”. 27-vjeēari Astrit Hoxha, lindur e banues nė Picar tė Gjirokastrės, u vu nėn pranga nga specialistėt e Seksionit Kundėr Vjedhjeve tė Tjera, tė cilėt pas njė pune disajavore hetimesh arritėn t’i dokumentojnė katėr vjedhje. Sipas hetimeve tė deritanishme, rezulton se Hoxha dyshohet se mė 17 shtator ka vjedhur njė banesė nė rrugėn “Zef Jubani”, nė kryeqytet, ku ka marrė dy telefona celularė, njė javė mė pas ka realizuar dy vjedhje brenda ditės, njė banesė nė “Rrugėn e Dibrės”, ku ka vjedhur 2.7 milionė lekė tė reja dhe 13 000 dollarė, dhe njė banesė nė rrugėn “Andon Zako Ēajupi”, ku ka marrė 50 000 lekė tė reja. Ndėrsa tri ditė mė parė ai ka vjedhur njė banesė nė rrugėn “Zef Jubani”, ku ka marrė 30 000 lekė tė reja. Arrestimi i tij u realizua nė “Rrugėn e Durrėsit, ndėrkohė qė vazhdon puna pėr dokumentimin e njė sėrė vjedhjesh tė tjera, pėr tė cilat dyshohet se janė kryer nga 27-vjeēari, i cili pėr herė tė parė pėrdori metodėn e vjedhjes me anė tė kopjimit tė ēelėsave spiunė.


  _________________
  Kush ka vdekur per atdhe ,nuk ka vdekur por ka lindur

  KURBINI FORUM

   Ora ėshtė Sat Sep 22, 2018 2:01 am