FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  QUIZ SHENDETI:CFARE SEMUNDJE KENI NGA SHQETESIMET QE NDIENI

  Share
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default QUIZ SHENDETI:CFARE SEMUNDJE KENI NGA SHQETESIMET QE NDIENI

  Mesazh nga Sajmiri prej Mon Oct 20, 2008 1:32 am

  Gjithēka nė jetėn e njeriut ėshtė nė funksion tė shėndetit. Kjo ndihet gjithnjė e mė shumė nė ditėt e sotme ku mėnyrat e informimit mbi sėmundjet e ndryshme, faktorėt ndikues, simptomat me tė cilat ato shfaqen dhe mėnyrat e ndryshme tė trajtimit. Veē medikamenteve, vizitave mjekėsore, skanerave; ē'duhet tė bėjė njė njeri pėr tė mbajtur nė formė trupin e tij? Shkencėtarėt dhe studiuesit nė rrjedhėn e shekujve kanė hartuar e vazhdojnė tė hartojnė rregulla e kėshilla tė nevojshme pėr mirėqenien e njeriut. Po ashtu gazetat e revistat e ndryshme publikojnė ēdo ditė rezultatet e studimeve dhe zbulimeve mė tė fundit nė fushėn e shkencės sė mjekėsisė. Gjithkush do tė donte tė dinte gjithmonė e mė tepėr rreth mėnyrave tė trajtimit tė sėmundjeve tė ndryshme, por sa ia arrini ju kėsaj. Provoni tė testoni njohuritė tuaja nė njė test tė thjeshtė, tė bazuar nė studimet mė tė fundit nė fushėn e mjekėsisė, tė publikuara nga e pėrditshmja amerikane "New York Times". Nė kėtė test tė parė qė sjell "Tirana Observer" do tė gjeni pėrgjigje pėr pyetjet qė ju lindin pėr shumė sėmundje, si shkaktohen kancerin e gjirit, astmėn, obezitetin, etj. Pasi t'u pėrgjigjeni pyetjeve, shikoni se sa pėrgjigje tė sakta keni arritur tė gjeni. Ēdo pėrgjigje e saktė ėshtė edhe njė njohuri plus mbi arritje mė tė fundit tė mjekėsisė, pėr tė pasur njė trup tė shėndetshėm dhe njė jetė tė gjatė e pa probleme.

  1. Rreth 180 000 femra nė vit preken nga kanceri i gjirit nė SHBA, dhe pjesa mė e madhe e tyre kanė nevojė pėr trajtim me rreze radioaktive. Trajtimi tipik pėrfshin pesė deri nė shtatė javė trajtim tė pėrditshėm me rrezatim. Njė studim i ri ka treguar se trajtimi te femrat qė janė akoma nė njė stad tė hershėm tė zhvillimit tė kancerit tė gjirit, mund tė trajtohet brenda tre javėsh. Cila ėshtė alternativa e saktė:

  a. Trajtimi me rreze radioaktive ofron rezultate mė afatgjata.
  b. Pesė deri nė shtatė javė trajtim optimal me radioaktivitet ėshtė mė i efektshėm pėr pjesėn mė tė madhe tė femrave.
  c. Tre javė trajtim me radioaktivitet jep po ato rezultate si trajtimi afatgjatė, me po tė njėjtėn teknikė.
  d. Pjesa mė e madhe e grave me kancer nė gji mund tė heqin dore nga trajtimi me radioaktivitet.

  2. Disa njerėz mund tė bėhen astmatikė nėse ushtrojnė aktivitete sportive nė mot tė ftohtė. Tashmė ėshtė thuajse e njohur nga tė gjithė se problemet me frymėmarrjen janė mė tė shpeshta nė stinėn e ftohtė. Kėrkimet dhe studimet e ndryshme kanė treguar se kjo gjendje e quajtur "ushtrimet qė sjellin astmėn" vjen mė shpesh te njerėzit tė cilėt:

  a. Prodhojnė mė pak djersė, sekrecione dhe lot krahasuar me njerėzit qė nuk preken nga astma.
  b. Priren tė djersitin mė shumė sė tė tjerėt.
  c. Jetojnė nė vende me klimė tė ngrohtė.
  d. Kanė dy ose mė shumė kafshė nė shtėpi.

  3. Njė nga arsyet pse doktorėt ngurrojnė tė pėrshkruajnė dhimbjet dhe dėmet qė shkaktojnė produktet narkotike si OxyContin, Percocet and Vicodin, ėshtė sepse ata vetė druajnė se mos gjykohen nga ana ligjore pėr t'i shpėrndarė kėto ilaēe nė mėnyrė jo tė drejtė. Sipas kėtij kėrkim ju mendoni se :

  a. Mjekėt janė pėrgjithėsisht tė ndjekur penalisht pėr arsye se japin qetėsues pėr dhimbjet qė shkaktojnė produktet narkotike.
  b. Rrallė ndodh qė mjekėt tė ndiqen penalisht apo tė ndėshkohen pėr arsye se shpėrndajnė kėto lloj qetėsuesish.
  c. Doktorėt pėrgjithėsisht janė tė dhėnė mbas dhėnies sė qetėsuesve dhe ilaēeve qė pėrmbajnė opium.
  d. Qetėsuesit e pėrdorur nė rastet e produkteve narkotike janė zakonisht tė paefektshme pėr tė lehtėsuar dhimbjet.

  4. Diana Levine humbi njė pjesė tė krahut tė saj pasi mori njė injeksion tė gabuar. Nė nėntor gjykata supreme do tė dėgjojė argumentet e saj, rreth faktit nėse Levine do tė marrė 6 milionė $ qė gjykata e Vermontit i caktoi asaj. Ēėshtja pėrfshin njė doktrinė ligjore tė njohur si "zėvendėsim", pėr arsye sepse:

  a. Pengon konsumatorėt e barnave tė hedhin nė gjyq prodhuesit e produkteve tė cilat i dėmtojnė ata.
  b. Parandalon konsumatorėt tė padisin produktin dėmshkaktues pas 180 ditėsh nga momenti kur janė sėmurur.
  c. Zvogėlon dėmet qė u kanė shkaktuar pacientėve si dhimbje dhe ērregullim emocional.
  d. Lejon konsumatorėt tė marrin shpėrblim pėr dėmin qė iu ėshtė shkaktuar.

  5. Pak muaj mė parė disa vullnetarė tė cilėt zhvilluan disa lojėra nė kompjuter tė ngjashme me makinat automatike, tė cilat funksionojnė me monedha, realizuan njė studim mbi gjendjet e trurit. Si rezultat e kėtij studimi ku kjo lojė realizohej pėr 60 sekonda, krahasuar me lojėn normale qė realizohej nė 20 sekonda, u zbulua se:

  a. Ata lojtarėt vullnetarė ishin me tė dhėnė pas fitores.
  b. Luftuan mė ashpėr nė mėnyrė qė tė mos humbisnin paratė e tyre
  c. Shfaqen mė pak reagime nė hapėsirėn e trurit lidhur me shpėrblimin e lojės.
  d. Kishin shfaqje dopamine, lėndė e cila pėrshfaq sjelljen emocionale.

  6. Tė nxitur nga njė shtim tė dukshėm nė peshė tek pjesa mė e madhe e fėmijėve, ēka shkakton obezitet, zyrtarėt nėpėr tė gjithė vendin kanė vendosur qė tė ndalohet shitja e pijeve tė ėmbla nė shkollat fillorė publike. Njė studim i ri tregoi se nė ato shkolla ku u ndalua konsumimi i pijeve tė ėmbla, studentėt pinin:

  a. Kryesisht mė pak soda, gjatė kursit tė javės mėsimore.
  b. Vetėm shumė mė pak soda.
  c. Pak mė shumė soda.
  d. Kryesisht mė shumė soda.

  7. Kėtė vit qendra britanike pėr shėndetin (British Health Service), vendosi qė mjekėt tė mos pėrdorin mė maskat dhe pėrparėset e gjata, gjatė vizitave tė thjeshta me pacientėt. Arsyeja e kėtij rregulli tė ri pėr mėnyrėn e tė veshurit tė mjekėve, ėshtė se:

  a. Sepse njė veshje e tillė ėshtė mė praktike nė Britani.
  b. Kjo i nxit pacientėt dhe doktorėt tė flasin mė lirshėm me njėri-tjetrin.
  c. Maskat dhe pėrparėset grumbullojnė mė tepėr mikrobe kur mjekėt lėvizin nga njėri pacient te tjetri.
  d. Kjo i dekurajon mjekėt tė pėrdorin prodhime argjendarie (unaza), ēka mund tė ndikonte pėr keq nė procedurat mjekėsore.

  8. Splenda, njė nga ėmbėltoret mė popullore Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, u kritikua pas njė studimi tė realizuar nga Duke University, qė zbuloi se nė kėtė industri pėrpunohej njė sasi shumė e madhe sheqeri. Studimi i realizuar nga Duke University, zbuloi se "splenda":

  a. Kontribuon nė shfaqjen e obezitetit.
  b. Shkatėrron bakteret "e mira" tė aparatit tretės.
  c. Parandalon pėrthithjen e ilaēeve nga organizmi.
  d. Tė gjitha alternativat mė sipėr.

  pergjigjet e sakta

  1 c
  2 a
  3 b
  4 a
  5 c
  6 b
  7 c
  8 d

  0-2 pėrgjigje tė sakta
  Ju nuk jeni tė mirinformuar rreth zhvillimeve mė tė fundit tė shkencės mjekėsore. Provoni pėrsėri pėr tė zgjeruar njohuritė tuaja.
  3-5 pėrgjigje tė sakta
  Njohuritė tuaja janė tė njė niveli mesatar, por mund tė pėrmirėsoheni. Shėndeti ėshtė primar.
  6-8 pėrgjigje tė sakta
  Jeni tė mirinformuar rreth zbulimeve mė tė fundit shkencore nė fushėn e shėndetit dhe mirėqenies tuaj.


  _________________
  Kush ka vdekur per atdhe ,nuk ka vdekur por ka lindur

  KURBINI FORUM

   Ora ėshtė Thu Mar 21, 2019 8:31 am