FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  Frutat ndihmojnė shėndetin

  Share
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default Frutat ndihmojnė shėndetin

  Mesazh nga Sajmiri prej Tue May 27, 2008 10:22 pm

  Frutat ndryshe quhen antioksidant.Janė vitaminat dhe mineralet qė na ndihmojnė pėr tė qenė nė formė,dhe nuk nevojitet recetė:gjithēka gjendet tek frutat.Atje ku nuk hyn mjeku, hyjnė frutat.Pasi nė kėtė proēes hyjnė shėndeti dhe "mbrojtėsit e tij natyralė",antioksiduesit.

  Mbi vleshmėrinė e frutave askush nuk ka dyshime,kėto molekula jo vetėm qė riparojnė dėmet qė shkaktohen me kalimin e kohės,gjithashtu ndihmojnė pėr tė mbajtur larg trupit tonė shumė sėmundje.Njė lloj eliksiri i ndėrtuar nga vetė natyra qė na ėshtė dhuruar dhe qėduhet ta ndjejmė kėtė dobi kaq tė vleshme duke konsumuar sa mė shumė fruta dhe perime.Pikėrisht pas njė konsumimi hyjnė nė veprim antioksiduesit,qė rregullojnė pjesėrisht dėmet oksiduese.

  Trupi njeriut ka njė sistem sistem laburatorik shumė tė sofistikuar dhe ėshtė i aftė t'i prodhojė mė miri,mjafton qė tė konsumojmė ushqimin e duhur.Ky sistem laburatorik pėrdor mjaft mirė gjatė funksionit antioksidues disa vitamina,si:Vitamina E (gjendet nė drithėra),Vitamina C (gjendet tek agrumet),magnezi (gjendet tek bizelet dhe spinaqi), hekuri dhe kromi pasi alkimisti ynė i brendshėm duhet t'i pėrpunojė tė cilat nė origjinė janė oksidues.Ekzistojnė teza dhe prova se ushqimet vegjetale mbrojnė nga kanceri.Sipas tezave te bėra nga Insituti i kėrkimeve nė Żtali mbi ushqimin: hipoteza qė ka mė tepėr gjasa tė vėrtetohet ėshtė se antioksiduesit qė merren pėrmes ushqimit,"dialogu mes tyre" duke punuar sė bashku kundėr stresit oksidues duke reduktuar nė kėtė mėnyrė dėmtimin e ADN-sė.

  Kėshtu zvogėlohet rreziku i kancerit.Popujt qė konsumojnė mė tepėr fruta dhe perime rezultojnė mė tė shėndetshėm se ata qė konsumojnė ushqime me origjinė shtazore , tė cilat favorizojnė "skorjet" konfirmon insituti kėrkimor.Sigurisht qė efektet pozitive tė antioksiduesve nuk pėrfundojnė me kaq sepse natyra qė na ėshtė dhuruar ka mbrekullira akoma ushqyese tė me vlera tė paaritshme pėr sistemin laburatorik tė trupit tė njeriut.

   Ora ėshtė Tue Mar 19, 2019 12:22 am