FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  BENI NJE DIETE MESDHETARE MUND TE PARANDELOJE DIABETIN

  Share
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default BENI NJE DIETE MESDHETARE MUND TE PARANDELOJE DIABETIN

  Mesazh nga Sajmiri prej Sun Jul 06, 2008 5:08 pm

  “Lamtumirė” diabet nėse ndiqet njė rregjim ushqimor tė pasur me fruta, perime, fibra dhe yndyrna polisaturne omega 3 e 6, me pak fjalė: “dieta mesdhetare”. Tė paktėn ky ėhstė rezultati i njė studimi tė kryer te mbi 14 mijė spanjollė qė janė intervistuar
  rreth sjellve tė tyre ushqimore dhe janė ndjekur pėr 4 vjet dhe si pėrfundim kanė vlerėsuar kushtet e tyre shėndetėsore nė lidhje me dietėn. Rezultatet e publikuara nė “British Medical Journal” kanė treguar se vullnetarėt qė kishin ndjekur njė dietė
  tipike mesdhetare kishin 83% mė pak risk qė tė shfaqnin diabet. Studimi ka marrė spunto nga teoria tashmė e vėrtetuar, se njė rregjim ushqimor mesdhetar i karakterizuar nga frutat, perimetm vaji i ullirit, makarona dhe peshku, tė shoqėruar nga njė gotė verė e kuqe, ndihmon tė jetohet mė gjatė dhe tė mbahen larg njė numėr i madh sėmundjesh, sidomos ato qė lidhen me sistemin kardiovaskular. Studiuesit
  janė pėrqendruar nė lidhjen e mundshme qė ekziston mes dietės mesdhetare dhe shfaqjen sė diabetit tip 1 dhe atij tip 2 dhe kanė marrė nė studim 14.000 burra dhe gra tė moshave tė ndryshme, qė sipas preferencave tė tyre nė lidhje me dietėn mesdhetare, u ndanė nė tre grupe dhe janė ndjekur pėr 4 vjet.Eskperimenti ka
  konfirmuar rolin dobiprurės qė ka dieta mesdhetare, por shkencėtarėt kanė parlajėmruar njė stduim tė ri qė do tė kryhet nė njė kampion mė tė gjerė popullate dhe pėr njė periudhė mė tė gjatė kohe.

   Ora ėshtė Tue Mar 19, 2019 12:35 am