FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  INFORMACIONE NGA BOKSI

  Share
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default INFORMACIONE NGA BOKSI

  Mesazh nga Sajmiri prej Tue May 27, 2008 1:16 am

  Durrsaku i dorezave ? nė njė ndeshje tė ekuilibruar, ku kundėrshtari portugez Vitor Sa u tregua i pėrgatitur ? ka arritur ta kurorėzojė ėndėrrėn e tij dhe tė gjithė shqiptarėve: marrjen e titullit tė globit nė versionin WBF
  Mbrėmje magjike nė Pallatin e sportit “Asllan Rusi”. Pėr tė gjithė shqiptarėt dhe veēanėrisht pėr Kreshnik Qaton, qė ėshtė shpallur Kampion Bote nė versionin WBF. Jo vetėm kaq, por ka fituar dhe titullin mesdhetar nė versionin WBC, duke mbetur kėshtu mė i forti i peshės sė mesme. Njė arritje madhore edhe pse ndeshja me portugezin Vitor Sa nuk ka qenė e lehtė pėr tė, kur gjithēka ėshtė ndarė me pikė.
  Eshtė dukur si njė aventurė fėmijėsh rruga e Qatos. Me njė boks tė “burgosur” nė vitet e diktaturės, pakkush mund tė mendonte se do tė vinte njė ditė qė Shqipėria tė guxonte boksin profesionist e pėr mė tepėr tė synonte edhe maja tė tij. Por, Kreshnik Qato ka besuar. Ashtu sikurse Ylli Ndroqi ? biznesmeni i njohur ka dhuruar mbrėmė nė “Asllan Rusi” njė spektakėl tė denjė pėr njė pėrballje tė kėtij niveli ? qė ka ditur ta promojė nė “xhunglėn” e boksit profesionist e qė jo mė kot ėshtė etiketuar si “Don Kingu shqiptar”.
  Shqipėria ka njė kampion bote nė boks! Mjafton vetėm kaq pėr tė besuar se edhe njė vend i vogėl si yni mund tė ketė vendin e tij nė “sallonin e madh” tė sportit botėror. Faleminderit, Kreshnik Qato!


  Edituar pėr herė tė fundit nga Sajmiri nė Sat Aug 23, 2008 2:53 pm, edituar 2 herė gjithsej
  Sajmiri
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default Luan Krasniqi rrezikon karrierėn

  Mesazh nga Sajmiri prej Wed Jul 02, 2008 6:56 pm

  LUAN KRASNIQIVonesa e ngjitjes nė ring mund t’i kushtojė shumė boksierit kosovar Luan Krasniqit.Sipas faqes online“Bild”, 37-vjeēari nga Juniku ka marrė ultimatumin e parė nga ndėrkombėtarėt e boksit, tė cilėt e kanė kėrcėnuar me pėrjashtim nėse nuk gjen shumė shpejt njė rival pėr t’u ndeshur.Krasniqi ka mė shumė se njė vit qė nuk ka boksuar, prej 15 korrikut tė muajit tė kaluar dhe momentalisht ėshtė jashtė 15 vendeve tė para nė rang-listėn e katėr versioneve mė tė rėndėsishėm ĖBC,ĖBA, IBF dhe ĖBO. Nė duelin e fundit tė vlefshėm pėr titullin kampion bote, Luan Krasniqi e humbi kėtė shans pėrballė amerikanit Toni Tompson duke u doėrzuar me nokaut nė raundin e pestė. Prej asaj sfide edhe nė vijim Krasniqi nuk ka zhvilluar asnjė takim duke rėnė kėshtu dukshėm nė renditjen botėrore. Megjithatė junikasi i ėshtė drejtuar promotori i tij, Klaus-Peter Kohl, qė t’i gjejė sa mė shpejt njė kundėrshtar. “Unė dua
  tė boksoj sa mė shpejt tė jetė e mundur dhe mundėsisht kundėr njė kundėrshtari qė
  ėshtė nė mesin e dhjetė mė tė mirėve”, ka thėnė Krasniqi,ndėrsa nuk ka kursyer sė
  kritikuari edhe promotorin e tij. “Tashmė Klaus-Peter Kohl si promotor i imi duhet
  tė bėjė diēka pėr mua sepse ėshtė koha qė tė rikthehem”, ka deklaruar Krasniqi.
  Nė mars tė kėtij viti,Krasniqi tentoi tė realizonte njė duel me ukrainasin Aleksander Dimitrenko, por gjithēka mbeti nė letėr pėr arsye financiare. Gjithashtu nė fillim tė vitit 2008,Krasniqi dhe Ēagaev arritėn marrėveshjen tė ndesheshin bashkė, por federata ĖBA lajmėroi se Ēagaev duhej tė ndeshej edhe njė herė kundėr Valuev. Kosovari shpreson tė kthehet nė ring mė 27 shtator. “Unė jam i gatshėm tė luftoj. Jam stėrvitur prej shumė kohėsh dhe mezi pres tė ngjitem nėring”. Deri tani nė ringun
  profesionist ka njė bilanc me 30 fitore (14 KO), 3 humbje dhe 1 barazim. Boksieri
  ka qenė i pranishėm nė stadium nė finalen e Kampionatit Evropian tė futbollit.
  Pas ndeshjes ai ka deklaruar pėr tė pėrditshmen gjermane “Bild” se edhe vendi i dytė ėshtė super.

   Ora ėshtė Wed Mar 20, 2019 10:08 am